Taş Devri`nden Yenişehir`e

1134

tas-devrinden-yenisehireYenişehir`in Barçın Köyü yakınlarındaki höyükte üç hafta önce başlatılan kazılarda “Taş Devri” kalıntılarının izi sürülüyor. 8 bin 500 yıl önce bölgede peynir, tereyağı ve yoğurt gibi süt ürünlerinin imal edildiği ortaya çıkarken, Avrupa tarımının da Yenişehir`den yayıldığı düşünülüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Hadi Özbal, Hollanda Araştırma Enstitüsü Müdürü Yar.Doç. Fokke Gerritsen ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğr.Gör. Dr. Rana Özbal başkanlığı`ndaki yaklaşık 15 kişilik ekibin Yenişehir`in Barçın Köyü`nde üç hafta önce başlattığı kazı çalışmaları, Taş Devri`ne dayanan 8 bin 500 yıl öncesinin izlerini sürüyor.

Bugüne kadar yapılan kazılarda çıkan kalıntılardan önemli ipuçlarına rastlayan ekip, üç ayrı katmanda farklı uygarlık ve devirlere ait araştırma yapıyor. Kazı çalışmalarına yüzey araştırmalarıyla başlandığını belirten Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğr.Gör. Dr. Rana Özbal, höyüğün 3 ayrı katmandan oluşan geçmiş dönemlere ait bulgular barındırdığını anlattı. Tarihin 8 bin 500 yıl öncesine değin gittiklerini ifade eden Özbal, “Birinci katmanda Bizans dönemine ait 60 adet mezar yeri, boyunlarında haçlar olan iskeletler bulduk. 10. yüzyıla ait bu mezarlık bize ‘Burası eski bir Bizans yerleşim yeri olabilir mi?’ sorusunu sorduruyor” dedi.

TAŞ DEVRİ`NDE PEYNİR YAPMIŞLAR

İkinci katmana inildiğinde ise Kalkolitik yani Bakır Çağı’na ait mimari yapılarla karşılaştıklarını anlatan Dr. Rana Özbal zemini seramikle döşenmiş bir fırın ve kerpiçten yapılmış bir yapı bulduklarını bildirdi. Kazılarda tarihin derinliklerine indiklerini ifade eden Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğr.Gör. Dr. Rana Özbal, üçüncü katmandaysa Neolitik yani Taş Devri`ne ait bulgular elde ettiklerini kaydetti. Özbal, “Milattan Önce 6 bin 300 yıllarına ait geyik, inek, koyun, kuzu kemikleri, güneşte kurutulmuş çamurdan yapılmış evlerle, mutfak malzemelerine ulaştık” diye konuştu. Bu kemiklerle de hayvanların evcilleşme evrelerinin belirlenmesine ışık tutabileceği öğrenildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Hadi Özbal da Yenişehir Ovası’nın tarım açısından zenginliğinin 8 bin 500 yıl önce de geçerli olduğunun söylenebileceğini kaydetti. Özbal, çanak çömlek gibi pişirme kaplarında bulunan yağ kalıntılarının Boğaziçi Üniversitesi`nde analizinin yapıldığını, peynir, tereyağı ya da yoğurt gibi ürünlerin 8 bin 500 yıl önce burada imal edildiğini ifade etti. Bu durumda süt ürünlerinin Anadolu’dan bin yıl daha önce bu ovada imal edildiği sonucunun çıkacağını dile getiren Prof. Özbal, “Burası tarım açısından çok verimli bir ova. Bulduğumuz balmumları, arı yetiştiriciliğinin işaretlerini veriyor. Tarım, Mezopotamya’nın kuzeyinden buraya, buradan da Balkanlar üzerinden Avrupa’ya yayılmış olabilir” dedi.

BÖLGEDE GÖL OLABİLİR

Kazı Başkanı ve aynı zamanda Hollanda Araştırma Enstitüsü Müdürü Yar.Doç. Fokke Gerritsen de bölgenin, tarihin söz konusu erken dönemlerine ışık tutabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Gerritsen, “ Üzerinde bulunduğumuz höyüğün çevresinde bataklık ve göl olabilir. Arkeolojik araştırmalar sonunda kuş ve balık zenginliği yüksek olan gölün kıyısında bir yerleşim biriminin varlığı saptanabilir” dedi.

19.07.2009 Olay Gazetesi