Seyitömer Höyüğü’nde MÖ 3000’li Yılların Bulguları Var

1323

seyitomer-hoyugunde-mo-3000li-yillarin-bulgulari-varDumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) arazisindeki kazılarda MÖ 3000’li yıllara ait bulgulara rastladıklarını söyledi.

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe ve beraberindeki heyet, SLİ arazisi üzerinde bulunan Seyitömer Höyüğü kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Prof. Dr. Bilgen, kazı alanının basın mensuplarına tanıtılması sırasında yaptığı açıklamada, kazı projesinin 2006’da başladığını ve dördüncü dönem kazılara devam ettiklerini söyledi.

Höyüğün birinci derece arkeolojik sit alanı olduğundan, Seyitömer Linyitleri İşletmesinin, yaklaşık 12 milyon tonluk kömür rezervini değerlendirmek için kazıların tamamlanmasını beklediğini kaydeden Prof. Dr. Bilgen, her yıl 6’şar ay çalışarak kazıları bir yıl sonra bitirmeyi planladıklarını bildirdi.

Prof. Dr. Bilgen, 26 metre yüksekliğe sahip höyüğü, 24’üncü metresinden itibaren kaldırmaya başladıklarını ve şu anda 10’uncu metreye indiklerini ifade ederek, şu anda höyükte MÖ 3000’li yılların bulgularına rastladıklarını bildirdi.

Kazılarda çıkan eserlerin çiziminin yapılarak muhafaza altına alındığını bildiren Prof. Dr. Bilgen, şunları kaydetti:

”Kütahya’da uzun soluklu ve yüksek iş kapasitesiyle gerçekleştirilen ilk bilimsel çalışmayı yapıyoruz. Arkeolojik anlamda bu dördüncü sezonumuz. Bu sezonda SLİ’nin bize verdiği imkanlarla kurtarma kazısı yapıyoruz. Katmanları yukardan alarak bu höyüğü sıfırlamaya çalışıyoruz. Bir katta Roma dönemi, Orta Tunç ve şu andaki Erken Tunç katmanına kadar indik. Şu anda tahminen MÖ 3000’li yıllardayız. Bu dönemde, bulgulara göre, daha önceden bilinen seramiğin en yoğun şekilde bol miktarda kalıpla üretildiği bir sanayi kentinden söz etmek mümkün.”

”BU YILKİ ÇALIŞMAMIZ 6 AY SÜRECEK”

Prof. Dr. Bilgen, bol miktarda seramiğin üretildiği, çini işleme sanatının çok eski bir meslek olduğunu gösteren bulgulara sahip olduklarını anlatarak, şöyle devam etti:

”Bu yıl çalışmamız altı ay sürecek. Burada bulunan bulguların fazla oluşu sebebiyle, arkeoloji müzesinin desteği ile DPÜ de bir müze kurma çalışmaları sürdürmekteyiz. Buradan bulunmuş ve bulunacak bulguları orada sergilemeyi amaçlıyoruz.”

”KÜTAHYA ANADOLU’NUN TOPRAK SANAYİ MERKEZİDİR”

Vali Kocatepe de şu andaki bulgulara göre, Kütahya’nın toprak seramik sanatı konusundaki tarihinin, bu kazılar sayesinde ortaya çıktığını belirtti.

Kütahya’nın toprak seramiği ve çinicilik üzerine çok eski bir kültürü olduğunu anlatan Kocatepe, şunları söyledi:

”Toprak sanatıyla ilgili eserler, ticari boyutun olduğunu gösteriyor. Ege bölgesindeki materyallerden, dokuma tezgahına asılan ağırlıkların buradan pazarlandığını görüyoruz. Kütahya, Anadolu’nun toprak sanayi merkezidir. MÖ 3000’li yıllarda bile bunu görüyoruz. Böyle bir çalışmanın benzerini Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’nde de yapmak istiyoruz. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığına taleplerimizi bildirdik. Oradaki eserlerin de bir an önce sergiye çıkarılıp korunma altına alınması yönünde çalışmalarımız var. Bu çalışmaların turizm açısından da çok önemli kazanımlar getireceğini düşünüyorum.”

21.07.2009 Star Gündem