Isparta’nın Yalvaç ve Antalya’nın Gazipaşa İlçelerinde Kazı ve Restorasyon Çalışmaları Yapılıyor

1197

ispartanin-yalvac-ve-antalyanin-gazipasa-ilcelerinde-kazi-ve-restorasyon-calismalari-yapiliyorIsparta’nın Yalvaç ve Antalya’nın Gazipaşa ilçelerinde; Anadolu tarihine ışık tutacak, inanç turizmi açısından oldukça önemli kazı ve restorasyon çalışmaları yapılıyor.

Yalvaç Pisidia Antik Kenti, Hristiyanlar için kutsal sayılan bir mekan. Aziz Sean Paul’un ilk vaaz verdiği yer olarak biliniyor. Kentin tarihi M.S 30’lu yıllara dayanıyor.

Önceki yıllarda yapılan kazılarda kentin sütunlu caddeleri, antik tiyatro, tarihi yollar ile tapınak merkezleri ortaya çıkarıldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Dç. Dr. Mehmet Özhanlı, “Kentin genel yapısına bakıldığı zaman yüzde 5’i kazılmış desek çok da abartmamış oluruz. Çünkü oldukça büyük 47 hektarlık bir alandan oluşuyor” dedi.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesindeki kazılar da Dağlık Kilikya uygarlığından kalan ve bölgenin en büyük tapınağında sürdürülüyor.

Nebraska Üniversitesi Tarih Bölümünden Yrd. Dç. Dr. Ece Erdoğmuş, “Tapınağın bu yöredeki en büyük ve en önemli tapınak olduğu düşünülüyor. Çok güzel işli parçalarımız var zaten. Yeniden yapılandırdığımızda bölgenin turizmine büyük bir katkı sağlayacağını umuyoruz” diye konuştu.

İki ayrı antik kentte yapılan çalışmaların, inanç turizmine büyük katkı yapması bekleniyor.

21.07.2009 TRT Haber