Nevşehir’de Kültürel Hazinelerimiz

1114

nevsehirde-kulturel-hazinelerimizTürkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Ovaören beldesindeki höyükle Avanos ilçesine bağlı Göynük beldesinde bulunan Camihöyük’te kazı çalışmaları sürdürülürken, Sobesos Antik Kenti ise ödenek bekliyor.

MÖ 700’lü yıllara ait Hitit eyalet merkezinin bulunduğu Ovaören Höyüğü’nde 3 yıldır süren kazılara, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Şenyurt başkanlık ediyor.

Demir Çağına ait mekanların ortaya çıkarıldığı höyükte, 6 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğinde sur duvarlarına rastlandı. Surlardaki en son yapıların MÖ 8. Yüzyılda hüküm süren Tabal Krallığı’na ait olduğu tespit edildi.

Kazılarda ayrıca demirden yapılmış ok ucu, kemikten yapılmış iğne gibi taşınır kültür varlıkları da bulundu. Buradan çıkarılan eserler, Ovaören beldesinde oluşturulan merkezde muhafaza ediliyor.

Avanos ilçesine bağlı Göynük beldesi sınırlarındaki Camihöyük’te de kazı çalışmaları başladı. Nevşehir Müze Müdürlüğü ve Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen kazı çalışmalarında, Bayramhacılı Barajı’nda su tutulmaya başlandığında su alanı altında kalması ihtimaline karşı kurtarılması hedefleniyor.

Ürgüp ilçesi Şahinefendi köyünde Nevşehir Müze Müdürlüğü tarafından 2002 yılından beri sürdürülen Sobesos Antik Kentindeki kazılara ise ödenek olmadığı için bu yıl başlanamadı.

Sobesos’ta daha önceki kazılarda, Genç Roma dönemine ait hamam, toplantı salonu, mezar şapeli ile yaklaşık 100 mezar gün ışığına çıkarılmıştı.

22.07.2009 haber50.com