Yumuktepe’de Kazı Çalışmalarına Başlandı

1134

yumuktepede-kazi-calismalarina-baslandiMersin’de, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden Yumuktepe Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarına İtalya’nın Lecce Universitesi’nin katkılarıyla başlandı.

İtalya’nın Lecce Üniversitesi’nden Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve kazı başkanı Prof. Dr. İsabella Caneva, Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden olan Yumuktepe’de 16’ncısını gerçekleştirecekleri olan kazıların, Orta Çağ açmalarındaki bölümde başladığını söyledi.

Höyüğün alt kısmında geçen yıl kapattıkları alanları açarak temizliğine başladıklarını belirten Caneva, bu yıl iki alanda yürütecekleri çalışmalarda aralarında öğrenci ve işçilerin de bulunduğu 40 kişilik ekibin görev aldığını ifade etti.

Höyüğün aşağı kısmında Neolitik, Kalkolitik, Hitit, Demir Çağ, Orta Çağ ve Bizans dönemlerine ait mekanlarda çalışmaları sürdüreceklerini vurgulayan Caneva, şöyle konuştu:

”Bu yıl, MÖ 7000-6500’li yılları kapsayan en erken Neolotik tabakalarda ilk defa çalışacağız. Böylelikle o dönemin çevre, doğal bitkiler ve iklimi hakkında bilgilere ulaşmayı amaçlıyoruz. Kalkolitik tabakalardaki çalışmaları ise daha geniş bir alana yayacağız.”

Yumuktepe’nin MÖ 7000’li yıllardan günümüze kadar ulaşan kesintisiz bir yerleşme yeri olduğunu hatırlatan Caneva, çalışmaları neticesinde tarımdan hayvancılığa, teknolojiden mimari yapıya kadar birçok bilgiye ulaşılabileceğini kaydetti.

Lecce Üniversitesi’nde arkeobotanik master öğrencisi ve kazıda görevli Burhan Ulaş da Anadolu’da değişik höyükler bulunduğunu, ancak Yumuktepe’nin 33 tabakadan oluşan kesintisiz ve en uzun süreli yerleşim yerlerden biri olduğuna dikkati çekti.

Tarihsel süreçler içeresindeki teknolojik, ekonomik, mimari ve dinsel tüm gelişmeleri Yumuktepe’de görmenin mümkün olduğunu belirten Ulaş, ”Neolitik dönemden Bizans’a kadar olan tarihsel dönemlere ışık tutacak önemli bir yerleşme yeri olan Yumuktepe, insanlık açısından önem taşıyor” dedi.

ORTA ÇAĞ TABAKALARINDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Akdeniz Araştırmaları Enstitüsünün (AKMED) desteği ile höyüğün üst kısmında yürütülen çalışmaları anlatan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülgün Köroğlu da geçen yıl tespit ettikleri 11. yüzyılda kurulmuş Orta Çağ kalesi ve merkezinde büyük bir kilisenin yer aldığı alanda çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Yumuktepe’nin Soğuksu Deresi’ne yakınlığı ve verimli toprakları nedeniyle devamlı iskan edilen yerlerinden biri olduğunu ifade eden Köroğlu, ”Bu yıl güzel buluntuların ortaya çıkarılabileceğini umuyoruz” diye konuştu.

KAZI ÇALIŞMALARININ GEÇMİŞİ

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan ve ”Soğuksutepe” adıyla da anılan Yumuktepe’de sistemli arkeolojik kazılar, İngiliz John Garstang başkanlığında 1936-1937 yıllarında yapıldı.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle ara verilen kazılara, 1946’da yeniden başlanıp 1947’de sonuçlandırıldı. 1992 yılında hazırlanan ve 1993 yılında başlanan ”Yumuktepe Arkeolojik Kazısı” çalışmaları ise her yaz sürdürülüyor.

22.07.2009 ntvmsnbc.com