1300 Yıllık Zaman Tüneli Projesi

1129

1300-yillik-zaman-tuneli-projesiİzmir’in Selçuk ilçesi, Efes Antik Kenti’nin ardından yeni bir antik çekim merkezi daha kazanıyor. Selçuk Kalesi, Saint Jean Kilisesi, İsabey Camisi, tarihi hamamlar ve Artemis tapınağını birbirine galerilerle bağlayacak olan projenin 3 yılda bitirilmesi planlanıyor.

Proje tamamlandığında ziyaretçiler, yaklaşık bin 300 yıllık bir dönemi kapsayan eserleri arka arkaya görme imkanına kavuşacak.

Kazı çalışmaları 1990 yılından bu yana devam eden Ayasuluk’ta çalışmalara başkanlık eden Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Büyükkolancı, açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda yapılan kazılarla Efes’in MÖ 1500’lü yıllarda Ayasuluk’ta kurulduğunun, daha sonra Lidya Kralı Kroisos’un Efes’i almasıyla şu anda Artemis Tapınağı’nın bulunduğu alana taşındığının saptandığını ifade eden Büyükkolancı, kentin MÖ 300’de ise şu anda antik kentin bulunduğu bölgeye taşındığını söyledi.

Zamanla limanın Menderes nehri alüvyonlarıyla dolmasıyla kentin MS 7. yüzyılda tekrar Ayasuluk’taki eski yerine taşındığını anlatan Büyükkolancı, 1304 yılında Türklerin eline geçmesi sonrası da Ayasuluk’un yerleşim alanı olarak kabul edildiğini ifade etti.

Halen Selçuk şehir merkezinde olan Ayasuluk bölgesinde kale içindeki kazı çalışmalarıyla tarihin çeşitli tabakalarından izlere rastlanmaya başladıklarını belirten Büyükkolancı, dünyada eşine az rastlanır bir tarihi zenginliği göz önüne çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ziyaretçilere Ayasuluk’u iyi anlatabilmek amacıyla bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı, Selçuk Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası ile çalışma başlattıklarını ifade eden Büyükkolancı, şu bilgileri verdi:

”Selçuk’a gelen misafirler ilk olarak Efes’i geziyor. İkinci adres olan Saint Jean Kilisesi ve İsabey Camisi, kaleye çok yakın olmasına rağmen kalenin geziye kapalı olması sorun oluşturuyordu. Yaptığımız çalışmalarla kale içindeki yapıları ortaya çıkarıyoruz. Restorasyon ve röleve projeleri sonrası kalenin içi bir arkeolojik park haline gelecek. Kalenin yıpranmış durumdaki batı cephesi ile kale içinde yer alan cami, kilise ve sarnıçları onaracağız. Kale içinde ayrıca bir seyir terası açmak istiyoruz. Burada dinlenme alanları ve kafe gibi yapılar da oluşturma planımız var.

Kaleyi gezen bir misafir, tarihi yolları izleyerek Saint Jean Kilisesi’ne inerek tarihin başka bir dönemine geçecek. Oradan da kapalı bir galeriyle çok başka bir kültürün simgesi olan İsabey Camisine gelecek. Burada tarihi Türk hamamlarını gezdikten sonra son olarak pagan dönemin dini merkezlerinden olan Artemision Tapınağı kalıntılarına ulaşacak. Böylelikle aynı bölgenin yaklaşık bin 300 yıl boyunca geçirdiği değişimi izleyebilecek, bir zaman ve kültür tüneline girmiş olacaklar. Ziyaretçiler, güzergah içinde pagan, Hristiyan ve İslamiyet dönemi dini yapılarını inceleme fırsatı bulacak. Bazı kaynaklarda Artemision tapınağı yakınlarında bir sinagogun da olduğu ifade ediliyor. Ancak o bölge henüz kazılmadı.”

KÜLTÜR BAKANLIĞI’NIN DESTEĞİ

Proje kapsamında onarım ve restorasyon projelerini 3 yılda tamamlamayı planladıklarını, Selçuk Belediyesi’nin de çevre düzenleme projesini yetiştirmesi halinde bölgenin ikinci çekim merkezi yaratacağını kaydeden Büyükkolancı, proje sayesinde Selçuk’ta geceleme yapan turist sayısının artacağını belirtti.

Şu anda Efes Antik Kenti’nin bir günde gezilebildiğini bildiren Büyükkolancı, Ayasuluk’un da 1 günde bitirilebilecek arkeolojik site haline geleceğini ifade etti.

Selçuk’taki kalıntılarda bugüne kadar Türk dönemi kültür yapılarının yeteri kadar gösterilemediğini anlatan Büyükkolancı Ayasuluk’un Aydınoğulları ve Osmanlı dönemindeki durumu ve eski Türk kültürü hakkında da bir sergileme yapmanın mümkün olabileceğini kaydetti.

Ayasuluk Kalesi’nin Selçuk ilçesinin başına konmuş bir taç olarak gördüğünü, yıllardır kapalı olması nedeniyle değeri anlaşılamayan bu tacı parlatmak istediklerini belirten Büyükkolancı, projenin toplam 3 milyon TL’ye mal olmasını beklediklerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yıl verdiği 100 bin TL’lik kaynakla çalışmaların daha da hızlandığını sözlerine ekledi.

23.07.2009 Gazeteport