İkiztepe Kazıları Yeniden Başladı

1048

ikiztepe-kazilari-yeniden-basladiSamsun’un Bafra ilçesinde 35 yıldır sürdürülen, MÖ 3000-2400 yıllarının araştırıldığı İkiztepe kazıları yeniden başladı. 1974’ten bu yana sürdürülen İkiztepe kazılarında, yaklaşık 11 bin tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı.

Kazıları yöneten İstanbul Üniversitesi (İÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Bilgi, bu yılki çalışmaların 22 Temmuz itibariyle başladığını ve kazının 2 Eylül’de sona ereceğini söyledi.

Çalışmalarda MÖ 3000-2400 yılları arasındaki dönemin araştırılacağını belirten Prof. Dr. Bilgi, İkiztepe köyü ören yerindeki Tepe-1 ve çevresindeki 20 dönümlük arazide yeniden başlayan kazıları 20’i kişilik ekiple sürdürdüklerini kaydetti.

Çalışmaları geçen yıl kazılan alanın bu sefer daha derinlemesine kazılacağını ve dönemle ilgili yaşam tarzları, yaşanların özelliklerini öğrenmeye çalışacaklarını bildiren Prof. Dr. Bilgi, “İlk Tunç Çağı tabakalarına inene kadar kazıları sürdüreceğiz. O dönemin mimari ve kültürel yapısını ortaya çıkaracağız” dedi.

Prof. Dr. Bilgi, geçen yıl önemli sayılabilecek bulgular elde ettiklerini, Tepe-1’de ana toprağa eriştiklerini daha derinlemesine kazıların bu dönem devam edeceğini, daha önceki kazılarda tezgah ağırlıkları, ağırşaklar, kemik deliciler, zıpkın uçları, hançer, çakmak taşı gibi eserler bulduklarını vurguladı. Bu zamana kadar 11’e yakın tarihi eserin çıkarıldığını ifade eden Bilgi, Orta Karadeniz Bölgesi’nin kültürel yapısına ışık tutacak kazının 6 haftalık program olduğunu belirtti.

22.07.2009 Kuzey Haber