Pompeiopolis Kazıları Başladı

824

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde bulunan Pompeiopolis Antik Kenti Kazı Başkanı Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer, “Pompeiopolis, Efes ve Zeugma Antik Kentlerine benzetilse de Pompeiopolis, başka bir kentin üzerine değil de sıfırdan inşa edilen bir kent olması dolayısıyla Efes’ten daha ayrıcalıklı bir öneme sahip” dedi.

Taşköprü Zımbıllıtepe mevkisinde bulunan, uzmanların Efes ve Gaziantep’teki Zeugma Antik Kenti’nin bir benzeri olarak nitelendirdikleri Pompeiopolis Antik Kenti’nde dördüncü dönem kazı çalışmaları başladı.

Taşköprü Belediyesi ile Almanya Münih Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü kazılarda bu yıl Alman, İtalyan ve Fransız uzmanlardan oluşan bir ekibin görev yapacağı öğrenildi.

Kazı Başkanı Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer, bu yılki kazı çalışmalarının 37 gün süreceğini bildirdi.

35 kişilik ekiple çalışacaklarını anlatan Summerer, bu yılki öncelikli hedeflerinin geçtiğimiz yıl ortaya çıkarılan pazar yeri, Agustus Tapınağı, Roma dönemine ait villa, antik tiyatro ve mozaiklerin çevresinde genişletileceğini kaydetti.

Pompeiopolis Antik Kenti’nin Karadeniz Bölgesi’nin tarihine ilişkin bulguların ortaya çıkartılması için önemine değinen Summerer, 35 kilometre karelik alanın üzerine MÖ 64 yılında Romalı komutan Pompeus Magnus tarafından kurulan kentin ortaya çıkmasının, Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Pontus Rum, Roma ve Bizans dönemindeki medeniyet ve uygarlıklara ışık tutacağını vurguladı.

Pompeiopolis’in önemine de değinen kazı başkanı Summerer, “Uzmanlar tarafından Pompeiopolis, Efes ve Zeugma Antik Kentlerine benzetilse de Pompeiopolis, başka bir kentin üzerine değil de sıfırdan inşa edilen bir kent olması dolayısıyla Efes’ten daha ayrıcalıklı bir öneme sahip” dedi.

Roma Üniversitesi Mozaik Uzmanı ve Libya Leptis Manga Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Luisa Muss ise Pompeiopolis’te kazı çalışması yaptıklarını ve ortaya çıkan eserleri koruma altına aldıklarını kaydetti.

Pompeiopolis’in önemli bir Roma şehri olduğunu belirten Muss, şunları söyledi:

“Pompeus tarafından kurulan bu şehir, o dönem Roma ordusunun geçiş güzergahı olması dolayısıyla ayrı bir öneme sahip. Ayrıca, o dönem Sinop’un Durağan ilçesinde bulunan arsenik yataklarında köleleri çalıştıran kişi ve komutanların Pompeiopolis’te yaşadıklarını tahmin ediyoruz. Şuan orta çıkan Roma dönemine ait villa kalıntıları bizim için önemli bir bulgu oluşturuyor.”

POMPEIOPOLIS’İN KARADENİZ’E KAZANDIRACAKLARI

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise Pompeiopolis Antik Kenti’nin Taşköprü’yü Karadeniz Bölgesi’nde ayrıcalıklı bir konuma getireceğine inandıklarını belirtti.

Arslan, Pompeipolis sayesinde Karadeniz Bölgesi’nin turizmden daha fazla pay alacağını bildirdi.

23.07.2009 Hürriyet