Soyulan Lahitte Kurtarma Kazısı

1203

Çanakkale’nin Yenice ilçesi Örencik köyünde, daha önce kaçak kazı yapılarak soyulan lahit, kurtarma kazısı ile gün yüzüne çıkarıldı.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Müdürü Nurten Sevinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı yaptıkları lahitin daha önce soyulduğunu ve kapağının kırıldığını söyledi.

Bölgede çok fazla kaçak kazı yapıldığını kaydeden Sevinç, ”Yaklaşık bir buçuk ay önce Örencik Köyü Tümülüsü’nde kaçak kazı yapıldı, lahit açılarak içindekiler alındı” dedi.

Müze olarak burada kurtarma kazısı yaptıklarını ifade eden Sevinç, kurtarma kazısında lahiti tam olarak ortaya çıkardıktan sonra bulunduğu yerden alacaklarını belirterek, tümülüsün diğer kesimlerini de kontrol edeceklerini dile getirdi.

Kazıda ortaya çıkan lahitin, ilk tespitlere göre Helenistik döneme ait olduğunu düşündüklerini bildiren Sevinç, bu konuda şu anda tam bir araştırma yapılmadığını anlattı.

Lahitin yanında tahrip edilmiş birkaç buluntuya da rastladıklarını açıklayan Sevinç, daha eski yıllarda da tümülüsün her tarafında kaçak kazı yapıldığını anımsattı.

Sevinç, şunları kaydetti:

”Kuzeydoğu tarafından çok açmalar yapılmış, ama herhangi bir buluntu çıkmamış. İlk buluntu bu. Tümülüsün bütünü sondajlar yapılarak kontrol edilecek. Bu bölge ‘Agonya’ bölgesi. Burada yerleşmeler yoğun, antik dönemde çok yoğun olarak kullanılmış. İpek yollarının geçtiği bir bölge. Burada tümülüsler çok var ama bizim yaptığımız çalışma programı burası için. Burasını bitireceğiz.

Belli bir seviyesi, sosyal yapısı olan kişinin ya da kişilerin, belki bir aile mezarı olabilir. Lahitin çevresinde göz yaşı kabı çıktı. Tümülüsün etrafına gömü yapılmış. Bu gömülerin hediyelerini çıkardık. Lahitin etrafında yakı gömüler de var. Onun dışında şu anda başka buluntu yok. Lahit daha önce soyulmuş, kapağı kırılmış. Başka lahitler var mı ona bakacağız. Ama çok fazla kaçak kazı yapılmış.”

23.07.2009 Star Gazetesi