Toprak Altındaki Hazinelerimiz

734

toprak-altindaki-hazinelerimizGaziantep’in Nizip ilçesinde Fırat nehri kıyısında bulunan Zeugma Antik Kentinde bu yıl, ”Muzalar Evi”nde kazı, Danae ve Dionysos villalarında restorasyon çalışmaları yürütülecek.

Kaçak kazı ihbarı üzerine Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünce 1987’de ilk kazı çalışması gerçekleştirilen Zeugma Antik Kentinin, Birecik Barajının suları altında kalan bölümünde 1993 yılından itibaren yerli ve yabancı bilim adamlarından oluşan çok sayıda ekip kurtarma kazıları yaptı.

Bakanlar Kurulu’nun 2005 yılında aldığı kararla, antik kentte yürütülecek çalışmalara başkanlık etme görevini üstlenen Doç. Dr. Kutalmış Görkay, ”Bu yıl 2007 yılında ortaya çıkardığımız Muzalar Evi’nde kazı yapacağız. Ayrıca, Danae ve Dionysos villalarında da restorasyon çalışması yapacağız. Bir yandan yeni bulgulara ulaşmaya çalışırken daha önce bulduklarımızı da en iyi biçimde koruma kaygısıyla hareket ediyoruz” dedi.

24 Haziran’da başlayan ve Eylül ayına kadar devam edecek olan kazıya çeşitli üniversitelerden bilim adamları, arkeolog ve restoratörlerin katıldığını ifade eden Görkay, çalışmaları 60 kişilik bir ekibin yürüttüğünü bildirdi.

Kurtarma kazıları sırasında dünya arkeoloji çevrelerinin yoğun ilgisini üzerinde toplayan Zeugma’nın, villaların üzeri çatı sistemiyle örtülerek arkeopark yapılması hedefleniyor.

23.07.2009 Gaziantep Güncel