Hattuşa’da 40 Yıl Sonra Aşağı Şehir Kazılacak

908

hattusada-40-yil-sonra-asagi-sehir-kazilacakTürkiye’nin hemen hemen tüm illerinde devam eden arkeolojik kazıların bu yıl ki bölümüne başlanırken, tarihin en büyük medeniyetlerinden biri olan Hitit Uygarlığı’na başkentlik yapan Hattuşa’da da kazı dönemi başladı.

Çorum’un Boğazkale İlçesi’nde bulunan Hattuşa örenyerinde bir asırdır sürdürülen çalışmaların daha yüzlerce yıl süreceği ve Anadolu’nun hiçbir yerinde bu kadar geniş bir alanda arkeolojik kazının yapılmadığı belirtiliyor. Hititler’in devasa başkentinde her taşın altından birbirinden değerli eserlerin çıktığı, Hattuşa’nın bağrında sakladığı eserlerle tarihi yeniden yazarak karanlık önemlere ışık tutacağı da belirtiliyor.

Charles Texier’in 28 Temmuz 1834 yılında kalıntılarına ilk kez ulaştığı Hattuşa’da sistemli kazıların 1907 yılında başlandığı, bugüne kadar Wincker, Makridi, Otto Puchstein, Kurt Bittel, Peter Neve, Jurgen Seher tarafından yürütülen kazılara şimdi de bugün Doç. Dr. Andreas Schacner başkanlık ediyor.

Bu yıl yürütülen kazılarda yeni bir heyecan yaşandığını belirten Doç. Dr. Andreas Schacner 40 yıldır Yukarı Şehir’de olan kazıların bu yıl Aşağı Şehir’de süreceğini yani başkentin ilk kuruluş bölgesi olan, Kral Sarayı ve Büyük Mabet’in kazılacağını bildirdi.

Bu yılki çalışmaların devamında şehri çevreleyen sur sisteminin daha da büyütülerek Yukarı Şehir olarak adlandırılan Aslanlı Kapı, Yerkapı, Kral Kapısı ve Nişantaşı gibi alanları içine alacağını da ifade eden Kazı Başkanı Doç. Dr. Schacner “Şehrin çekirdeğini oluşturan Aşağı Şehir bölgesi uzun yıllardır kazı alanı olarak kullanılmamıştır. Bu bölge hakkında bildiğimiz tüm bilgiler yıllar öncesine dayanan kazı çalışmalarına dayanmaktadır. Ancak sonraki yıllarda yapılan kazı çalışmalarında elde edilen bulgular ışığında elimizdeki bilgilerin çok yetersiz olduğunu anlamaktayız. Birçok soru cevapsız kalmaktadır. Bu yüzden günümüz teknolojik imkanlarını kullanarak bu bölgede yapılan kazı çalışmaları Aşağı Şehir ve Hititler hakkında bize daha fazla bilgi sunacaktır.

Gelişen teknoloji ve Hititler ile Hattuşa hakkında elde ettiğimiz bilgilerin sağlam temeller üzerine oturması için bu bölgede yapılacak olan kazı çalışmaları çok önem arz etmektedir. Kazı çalışmalarının çok yeni olması ve 10 gün gibi kısa bir süredir devam etmesi nedeniyle kazı alanı hakkında çok bir şey söylemek mümkün olmamaktadır. Kazı çalışmaları ilerledikçe cevap bekleyen sorular da bir bir cevap bulacaktır. Aşağı Şehir suru ile Büyük Mabet arasındaki kazı çalışmalarında hedefimiz henüz gün ışığına çıkmayan kalıntıları ortaya çıkarmaktır” dedi.

24.07.2009 Çorum Haber