Side Antik Tiyatro’da Kazı Çalışması Başladı

844

Antalya’nın Manavgat ilçesi Side beldesinde yaz dönemi kazıları Side Antik Tiyatro’da sondaj vurulmasıyla başladı. Side Antik Tiyatro’da sondaj kazı çalışmalarına ilk kazmayı Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı ile eşi Doç. Dr. Feriştah Alanyalı vurdu. Tarihi mekanda 23 Temmuz’da başlayan yaz dönemi kazı çalışmaları 4 Eylül’de sona erecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına kazı temsilciliğini ise arkeolog Yaşar Ünlü yürütecek.

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı, 2009 yılı kazı çalışmalarını tiyatronun sahne alanı ve agorada yapacaklarını belirtti. Alanyalı, Side Antik Kent’in Türkiye’de Efes’ten sonra ikinci kazı alanı olduğunu ifade etti. Tarihi şehirde 62 yıl önce başlayan kazı çalışmalarının 1965-1983 yılları arası Perge’ye kaydığını belirten Alanyalı, bu yıl kazı çalışmasını Bakanlar Kurulu kararıyla bayrağı Dr. Ülkü İzmirligil’den Anadolu Üniversitesi’nin aldığını söyledi. Alanyalı, “Bu yıl kazı çalışmalarımızı tiyatronun sahne alanı ile agorada yoğunlaştıracağız. Yaptığımız sondajlama çalışmasıyla tiyatronun yapısı ve geçmişi hakkında ne bilgi sahibi olmak istiyoruz. İkişer metre ebat ve boyutlarında sondaj çalışması yapıyoruz. Sondajlama çalışmasıyla Roma dönemi yapıtıyla ilgili bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. Güz dönemi kazılarımızda yine tiyatro ve agorada olacak. Side Antik Kent ile ilgili kazı planlama çalışmamız ise yılın 12 ayı devam edecek. Arkeoloji’de Türkiye’nin ikinci kazısı olan Side’yi dünya gündemine taşıyacağız.” diye konuştu.

Kazı çalışmalarında Anadolu Üniversitesi’nin başta mimarlık fakültesi olmak üzere yararlanacaklarını belirten Alanyalı, Bizans dönemi eserleriyle ilgili de Avusturya Viyana Üniversitesi Bilimler Akademi’yle birlikte eserler üzerinde çalışma yapacaklarını söyledi. Side’nin tarihin her döneminde çok önemli deniz ticaret bölgesi olduğunu aktaran Alanyalı, kazıların 1 asır daha devam edebileceğini kaydetti.

Doç.Dr. Feriştah Alanyalı’da sondaj ve röleve çalışmalarıyla birinci önceliklerinin Side Antik Tiyatro’nun yapısını güçlendirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Tiyatroda kazı çalışmalarını tiyatronun güçlenmesine göre yaptıklarını belirten Alanyalı, tarihi binada deprem yarıkları olduğu için toplu etkinlikler için risk oluşturduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı kazı temsilcisi arkeolog Yaşar Ünlü, Bakanlığın 4 Eylül tarihine kadar sürecek kazı çalışmaları için 120 bin TL ödenek ayırdığını, bunun 6 bin TL’sinin geçen dönem harcandığını dile getirdi. Ünlü, bir üniversitenin tarihi ören yerinde kazı çalışması yapmasının o yerin tanıtımına her zaman katkı sağladığını dile getirdi.

23.07.2009 haberler.com