Bakan Günay, Tarihi Anfi Üzerine Yapılan Binanın Yıkımını İzledi

642

bakan-gunay-tarihi-anfi-uzerine-yapilan-binanin-yikimini-izlediKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Roma Antik Tiyatrosu üzerine yapılan binanın yıkımını ve Roma Hamamı’nda sürdürülen restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Bakan Günay, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Anadolu Medeniyet Müzesi ile birlikte birinci derece arkeolojik sit alanı üzerinde 90’lı yılların başında yapılan binanın yıkımını gerçekleştirdiklerini söyledi. Bakan Günay, binanın altında Roma dönemine ait 5 bin kişilik bir anfi tiyatronun bulunduğunu belirterek, “Tiyatro ile ilgili 1982-1986 yılları arasında bir bölgede kazılar yapılmış. Sahne kısmı, girişler, çıkışlar kısmen ortaya çıkırılmış. Şehir merkezinde olduğu için önemli oranda tahrip edilmiş. Hem bikti saldırısı var hem de çöp alanı haline getirilmiş. Binanın yıkımını gerçekleştirdikten sonra bu alan hemen temizlik çalışmaları yapılacak, arkasından da kazı çalışmalarına başlayacağız” dedi.

“Bu göbekle nasıl mayo giyerim?” diye düşünme. Tıkla!

Ankara’nın önemli bir tarih merkezi olduğunu ifade eden Bakan Günay, bir Roma şehri, bir Selçuklu şehri yanında, eski uygarlıkların ve sivil mimarlığın çok önemli eserlerini barındırdığını ifade etti. Günay, Ankara’nın Cumhuriyetin başkenti olmasına rağmen ne yazık ki geride bıraktıkları yıllar içerisinde tarih yönüyle sahiplenilemediğini ifade etti.

Günay, Ankara’daki Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet eserlerine sahip çıkmaya ve tarihsel Ankara’nın yapısını gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti. 1. Meclis çevresinde başlattıkları çalışmaların yavaş da olsa devam ettiğini ifade eden Günay, görev süresi içerisinde Bakanlık binasının arkasında 1960’lı yıllarda yapılan çirkin yapının dört katını yıkarak temizlediklerini, Opera Çarşısı olarak bilinen alanı yıktıklarını ve park haline getirdiklerini ifade etti.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) içinde bulunan çirkin yapılaşmaları ortadan kaldırdıklarını anlatan Günay, Mustafa Kemal’in yapımına nezaret ettiği Resim ve Heykel Müzesi ile Mustafa Kemal’ın naaşının bir süre kaldığı Etnografya müzesi önündeki çok heykelinin siluetini kesen bazı kamu kurumlarına ait çirkin yapıları kaldıramadıklarını ifade etti. Bakan Günay, Ankara’ya, tarihe ve kültüre sahip çıkmaya çalıştıklarını ifade etti.

26.07.2009 haberler.com