Defineciler Tarihi Mezarlara Zarar Veriyor

893

Van’ın Erciş ilçesindeki Karakoyunlu dönemine ait Kadem Paşa Hatun Kümbeti ile Haydar Baba türbesi çevresinde bulunan tarihi mezarlar tahrip edildi.

Alınan bilgiye göre, Vanyolu Caddesi üzerinde bulunan ve Karakoyunlu Hükümdarı Cihan Şah’ın annesi ile kardeşlerinin bulunduğu kümbetin alt kısmında bulunan cenaze bölümü, define avcıları tarafından kazılarak tarihi taşlar ile kemikler etrafa saçıldı.

Bu arada, Haydarbey Mahallesi’nde bulunan ve Yavuz Sultan Selim tarafından ilim vermek üzere bölgeye gönderilen alimlerden birisi olan Haydar Baba’ya ait türbe, etrafındaki tarihi mezarlarda yine define avcıları tarafından kazılarak tahrip edildi.

Tarihi mezarların defineciler tarafından kazılarak tahrip edilmesi tepkilere neden olurken, kazıyı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin yakalanması için çalışma başlatıldığı belirtildi.

Yapılan çirkin kazıları yerinde inceleyen Sanat Tarihçisi Evren Bingöl, eserlerin tarihi sürecini günümüze yansıtan en iyi belgeler olduğuna dikkat çekerek, ”Ecdadımızın bize emanet ettiği bu eserler göz göre, göre yok oluyor. Bizler buna seyirci kalmamalıyız. Yetkililerin bu yönde acil önlemler alması gerekiyor. Gerek koruma altına alarak, gerekse insanları bilgilendirerek bu eserleri korumamız gerekmektedir” dedi.

25.07.2009 Star Gazetesi