Patara’daki Tarihi Deniz Feneri Meclis Gündeminde

658

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Patara’daki Deniz Feneri’ni Meclis gündemine taşıdı.

Soysal, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, dünyanın ayakta kalmayı başarmış en eski deniz fenerinin parasızlık yüzünden koruma altına alınamadığını belirterek “Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Patara Deniz Feneri’nin tamamını 2005 yılında, 3 bin kamyon kumu fenerin üzerinden kaldırarak ortaya çıkarmıştır. Bu kadar büyük bir uğraş ve emekle ortaya çıkarılan Patara Deniz Feneri, üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen gerekli paranın bulunamaması nedeniyle restore edilememektedir. Tuzlanma ve doğal şartlar nedeniyle Patara Deniz Feneri her geçen gün yok olmaktadır. Roma İmparatoru Neron tarafından M.S. 60 yıllarında yapıldığı sanılan Patara Deniz Feneri’nin böyle bir kadere terk edilmesi anlaşılabilir bir durum değildir. Patara Deniz Feneri için gerekli olan kaynağın bir türlü temin edilememesi, ülkemizde tarihi ve kültürel mirasa ne kadar sahip çıkıldığının göstergesidir.Turizmin sadece deniz, hava ve güneşten oluşmadığını hatırlayarak kültür turizminin bir an önce desteklenmesi gerekmektedir. Ülkemizde bulunan tarihi eserlerin aynı zamanda bir dünya mirası olduğunu unutmadan, sorumluluk içinde hareket edilmelidir. “dedi.

Soysal, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a şu soruları yöneltti:

“Patara Deniz Feneri’nin restorasyonu için gerekli olan miktar ne kadardır? Patara Deniz Feneri’nin restorasyonunda ihtiyaç duyulan miktar için Bakanlığınıza şimdiye kadar kaç kere başvuruda bulunulmuştur? Bu başvurular karşısında Bakanlığınız tarafından ne gibi işlemler yapılmıştır?Üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen Patara Deniz Feneri için gerekli kaynağın bir türlü sağlanamamasının nedeni nedir?Ülkemizde başka hangi noktalarda arkeolojik kazılar yapılmaktadır?Bu kazılara şimdiye kadar Kültür Bankalığı ne kadar kaynak aktarmıştır? Kültür Bakanlığı’nın yapılan kazılarla ilgili bilgi ve ilişkisi ne düzeydedir? Bugüne kadar Kültür Bakanlığı’nın arkeolojik kazılara ayırdığı toplam ödenek ne kadardır? Patara Deniz Feneri 2005 yılında Prof. Dr. Havva Işık tarafından ortaya çıkarılmıştır. İkinci bir fenerin de yerinin bilindiği ancak ortaya çıkarılan fenerle ilgili olarak yeterli ilgi ve kaynağın sağlanmaması nedeniyle ikinci fenerin ortaya çıkarılmak istenmediği belirtilmektedir. Kültür zenginliğimize sağlayacağı katkıların yanında, turizmde de önemli kaynakların sağlanabileceği ortamın yaratılması için Bakanlık olarak üzerinize düşen sorumluluğu yerine getiriyor musunuz?”

28.07.2009 Mynet Haber