Pompeipolis Kazısı Birleşmiş Milletler Gibi

988

pompeipolis-kazisi-birlesmis-milletler-gibiBu yıl 9 Türk öğrencinin de görev aldığı kazılar uluslararası bir kültür köprüsü işlevi de taşıyor.

2006 yılında bu yana Prof. Dr. Latife Sümmerer başkanlığında sürdürülen Taşköprü Pompeiopolis kazılarının ekibi Birleşmiş Milletleri aratmıyor.

Kazıyı yürüten ekipte Almanya, Belçika, İtalya, Fransa, Yunanistan gibi ülkelerden bilim adamalarına Türk bilim adamı ve öğrencilerde eşlik ediyor. Çok uluslu bu bilimsel ekip ise ortak bir amaç, Pompeiopolis kazısı etrafında toplanmış durumda.

Türk öğrencilere açılan bir kültür köprüsü

Bu yıl Pomepiopolis’te gerçekleştirilen arkeolojik kazılara Türkiye’deki üniversitelerin değişik bölümlerinde okuyan 9 öğrenci de katılıyor. Çoğunluğu Kastamonulu olan öğrenciler, Kastamonu Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversiteleri’nden olup Harita Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Halkla İlişkiler ve Çalışma Ekonomisi gibi bölümlerde okuyorlar.

Önümüzdeki yıllarda Erasmus Projesi kapsamında yurt dışına gitmeyi planlayan Türk öğrenciler, çok uluslu bir arkeoloji heyeti içerisinde yer almalarını yabancı dillerini geliştirmek amacıyla olduğunu ifade ettiler.

Öğrenciler, “Hem yabancı dilimizi geliştiriyoruz hem de bir noktada yabancıların bilimsel çalışma, yöntem ve hayata bakışları hakkında da fikir sahibi oluyoruz. Arkeoloji ve kazı yapmak farklı, zor ama ve zevkli bir uğraş. Çoğumuz Kastamonulu ve Taşköprülüyüz. Pompeiopolis kazılarında çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” dediler.

Bilimsel kazının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Latife Sümerer’de Pompeiopolis kazılarının hem ekip hem de yapılan iş olarak geçmişle gelecek arasında kurulan bir bağ, aynı zamanda da birçok kültürü yan yana getiren bir kültür köprüsü olduğunun altını çizdi.

28.07.2009 Kastamonu Postası