23 Asır Sonra Dünya Meclis Başkanları Patara’da Buluşacak

1048

İnsanlık tarihinin ilk demokratik parlamentosu olan Patara Parlamentosu, 2 bin 300 yıl sonra yeniden, restorasyon çalışmalarının tamamlaması ile 2010’da Dünya Meclis Başkanları Büyük Toplantısı’na ev sahipliği yapacak.

Antalya bölgesinde Likya Birliği’nce kurulan dünyanın ilk meclisi Patara Parlamentosu’nda, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Patara Kazı Başkanı Prof.Dr. Havva İşkan Işık başkanlığındaki restorasyon çalışmaları sürdürülüyor. Bu yıl ilk etap restorasyon çalışmalarının başlatıldığını belirten Prof.Dr. Işık, insanlık tarihinin ilk demokratik parlamentosu olan, Likya Birliği’nin Patara Parlamentosu’nda, 23 asır sonra yeniden meclis başkanlarına ev sahipliği yapmak üzere ilk etap restorasyon çalışmalarını devam ettirdiklerini söyledi.

Prof.Dr. Havva İşkan Işık, 2005 yılında New York Times gazetesinde yayınlanan ‘Türkiye’nin kumlarına gömülmüş bir kongre’ başlıklı haberde, 3 bin yıl önce Patara’da kurulu olan Likyalıların idari yapısının, ABD federatif sisteminin de temelini oluşturduğunun yazıldığını söyledi. Bu yazıdan sonra dünya kamuoyunun dikkatinin çevrildiği Patara’daki meclis binasının restorasyon çalışmaları, TBMM Başkanlığı’nın himayesinde yürütülüyor. TBMM Başkanlığı’na devredilen Likya Birliği Meclis Binası’nın ilk etap restorasyon çalışmalarının yıl sonuna kadar süreceğini dile getiren Prof.Dr. Işık, şunları söyledi: “Patara bir kere M.Ö. 2’nci yüzyıldan itibaren Likya Birliği’nin başkenti ve M.S. 1’inci yüzyılda da, yani Roma çağında da bu başkentliliğini sürdürüyor. Likya’nın ana limanı olmasından kaynaklanan ticari önemi, uluslararası ticarete açık bir liman kenti olmasından kaynaklanan büyük bir ticari önemi var. Likya Birliği’nin başkenti olan Patara’da birçok önemli ve türünde tek olan eser var. Bunlardan biri de Patara Likya Birliği Meclis Binası. Burada Likya Birliği’nin toplantıları yapılıyor. Likya Birliği dediğimiz olgu ise, eski çağ bilimleri dışında güncel perspektiften bakarsak eğer, şöyle bir önem taşıyor; ünlü düşünür Fransız Montesquieu, Kanunların Ruhu adlı eserinde Likya Birliği’nin anayasasını, uygulamalarını uygarlık tarihindeki en mükemmel cumhuriyet modeli olarak tanımlıyor. Dolayısıyla biz Patara’da uygarlık tarihinin en mükemmel cumhuriyeti diye tanımlanan meclisine sahip oluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi de bunun bakım onarım restorasyonunu üstlendi.” İlk etap restorasyon çalışmaları kapsamında arazide bulunan Patara Meclis Binası’na ait 7 bin adet taş bloğun ortaya çıkartıldığını kaydeden Prof.Dr. Havva İşkan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “7 bin taş, neredeyse meclis binasının yüzde 80’ine ait taşlar. Restorasyonu büyük oranda kendi malzemesi ile tamamlayacağız. Ancak çatlamış, kırılmış, farklı nedenlerle harap olmuş taşların yeniden yapılması, üretilmesi gerekebilir. Meclis binasında statik açıdan sorunlu bölgeler de sağlamlaştırılacak. İlk etap restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yıl başından itibaren asıl büyük onarım projesi başlayacak. Bu aşamada taş bloklar meclise yerleştirilecek.” Prof.Dr. Işık, Patara Meclis Binası’nı, 2010’da gerçekleştirilmesi amaçlanan Dünya Meclis Başkanları Büyük Toplantısı’na ev sahipliği yapabilmesi için yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

29.07.2009 Milliyet