Diyonisos Tapınağının Tarihi Araştırılıyor

1221

diyonisos-tapinaginin-tarihi-arastiriliyorAnadolu Üniversitesi, Side Antik Kent’te tiyatrodan sonra Diyonisos Tapınağı’nda kazı çalışmalarına başladı. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı başkanlığında yürütülen çalışmalar 4 Eylül’e kadar sürecek. Tiyatro yakınındaki tapınakta yapılan kazı çalışmasıyla Diyonisos Tapınağı hakkında kesin bilgi elde edileceği bildirildi. Tarihi yapının 5’nci yüzyılda yapılmış olabileceği tahmin ediliyor.

Doç. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı kazı çalışmalarını, kaynaklarda Diyonisos ismiyle bilinen alanda sürdürdüklerini söyledi. Tapınağın kaç yılında inşa edildiği ve ekleme sütunların ne zaman yapıldığı konusunda net bilgiye sahip olmadıklarını ifade eden Alanyalı, ilk etapta sondaj çalışması yaptıklarını ifade etti. Kazı çalışmalarını kuyumcu titizliğiyle devam ettirdiklerini kaydeden Alanyalı, “Hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte tapınağın, Roma döneminde fonksiyonunu yitirerek bir dükkan olarak kullanılmış olabileceğini tahmin ediyoruz. Net bilgilere kazı tamamlanınca ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Diyonisos Tapınağı’nın yazılı kaynaklarda Helenistik döneme ait olduğu belirtiliyor. Hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte tapınağın Bizans döneminde özelliğini yitirerek başka bir iş için kullanılmış olabileceği sanılıyor. Tiyatronun yanı başında olan küçük tapınağın tanrı Diyonisos’a adanmış olabileceğini dile getiren Alanyalı, tapınağın bir sıra merdivenle çıkılan saçak altında ve arkasındaki bir selladan ibaret olduğunu ifade etti.

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Sanat Tarihi araştırma görevlisi Şener Yıldırım da tapınağın ‘Geç Antik’ döneme ait olup, 5’nci yüzyıla ait olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti. Şener Yıldırım, dış yüzeyi yarım sütunlarla çevrili tapınağın Pseuo-periptoros (sellanın bir dizi sütunla çevrili olması) planıyla yapıldığını bildirdi.

Side Antik Kent’te ilk kazı çalışması 1947 yılında İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından kısıtlı imkanlarla başlamıştı. Türkiye’de Efes’ten sonra ikinci sırada kazı çalışması yapılan Side’de Mansel’den bayrağı İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jale İnan aldı. Kazı çalışmaları 1965 ile 1983 yılları arası Perge’ye kaydı. Side Antik Kent’te 1983-2008 yılları arası kazı, röleve ve konservasyon çalışmasını Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlisi Dr. Ülkü İzmirligil yürüttü. Bu yıl Bakanlar Kurulu kararıyla Side kazıları Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı ve eşi Doç. Dr. Feriştah Alanyalı’ya devrildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına kazı temsilciliğini ise arkeolog Yaşar Ünlü yapıyor. Yaşar Ünlü, 4 Eylül’de sona erecek kazı çalışmaları için bu yıl 120 bin TL ödenek ayrıldığını bildirdi. Side’de Diyonissos dışında Men, Baküs ve Apollon tapınakları bulunuyor.

29.07.2009 Haber Antalya