Yüzey Araştırması Sonlandı

1084

yuzey-arastirmasi-sonlandiMuğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, 2006 yılında başlanan Milas, Ören, Selimiye Arkeolojik Yüzey Araştırması’nın 4. yıl çalışmalarının bittiğini söyledi.

2006 yılında başlanan Milas, Ören, Selimiye Arkeolojik Yüzey Araştırması’nın 4. yıl çalışmalarının bittiğini ifade eden Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, yapılan çalışmalar esnasında yeni bulguların ortaya çıktığını ifade etti.

Temmuz ayı başlarında başlayan yüzey araştırması çalışması çerçevesinde geçtiğimiz yıldan kalan İkiz köyün bir bölümü ile Kayadere, Ulaş, Çamköy, Aslanyakası, Kalınağıl, Çamlıbelen, Tuzabat ve Korucuk köylerinde yüzey araştırması yaptıklarını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, “Selimiye ile Ören beldeleri arasında kalan bölgede bugüne kadar keşfedilip araştırılmayan ya da bilindiği halde genel anlamda değerlendirilmeyen antik yerleşim yerlerinin bilimsel yöntemlerle belirlenmesi, arkeoloji haritalarının çıkarılması, bulunan kalıntıların tescil edilerek koruma altına alınmasının sağlanması amacıyla 2006 yılından itibaren Arkeolojik Yüzey Araştırması çalışması yapıyoruz.” dedi.

YENİ BULGULAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Bu yıl yapılan çalışmalarda yeni bulgular tespit ettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Kızıl, “Çalışmalarımız sırasında rastladığımız tüm dönemlere ait kalıntıları belgeliyoruz. Ayrıca, anıtsal kültür ve tabiat varlığı olarak değerlendirilebilecek eserleri tescil için değerlendiriyoruz. Bu yılki çalışmalarımızda gün yüzüne çıkmamış Tümülüs, (yığma tepe mezar), bugüne kadar keşfedilmemiş antik kuleler, mezarlar, çiftlik evleri ve kale yerleşim yerleri tespit ettik” diye konuştu.

2006 yılında Ören, Alatepe, Kultak sahillerinden başlayan ve geçtiğimiz yıl Yoğunoluk, Karacaağaç, Sekköy, Çakıralan ve İkizköy’de süren yüzey araştırmasının bu yılki bölümü de tamamlandı.

KÜLTÜREL MİRAS KORUNMALI

Yapmış oldukları çalışmalarının bir başka amacının da, kaçak kazıların yapıldığı tarihi yapılar ve giderek tarihi alanlarda yaşanan tahribatın gözlemlenmesi olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Kızıl, “Özellikle yerel halkla olan diyaloglarımız kültürel mirasın korunması yönünden çok önemli. Sonuçta bu değerlerin asıl sahiplerinin kendileri olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Yöre halkına, daha önce buralarda yaşayan kişilerle aynı toprakları işlediğimizi anlatmaya çalışıyoruz. Tarihi eserlerin sadece ekonomik olarak düşünülmemesi gerektiğini, ortak kültürel ve manevi değerlerimiz olduğuna dikkat çekiyoruz” şeklinde konuştu.

4. Dönem Yüzey Araştırması çalışmalarına Selçuk Üniversitesi Doktora Öğrencisi İ. Ernur Öztekin, Muğla Üniversitesi Arkeoloji bölümü öğrencileri Şafak Karaalp ve Okan Karabulut ile Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Aydın Müzesi görevlisi Nurullah Keskin katıldı.

28.07.2009 Menteşe Gazetesi