16 Bin Yıllık Ana Tanrıça Figürü Bulundu

1412

16-bin-yillik-ana-tanrica-figuru-bulunduDöngel Köyü Direkli Mağarası’nda yapılan arkeolojik kazılarda 16 bin yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça figürüne ulaşıldığı açıklandı.

Kente 72 kilometre uzaklıkta Yrd.Doç.Dr. Cevdet Merih Erek yönetimindeki kazılarda, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinden gelen 17 öğrenci araştırmalarda bulunuyor. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Erek, Direkli Mağarası’nda devam eden kazılarda buldukları figürün Anadolu’daki tanrıça kültürünün 14 ila 16 bin yıl geriye gitmesine sebep olduğunu söyledi. 2007 yılında başlayan kazılarda bu güne kadar 7’nci arkeolojik seviyeye kadar ulaşılırken, bu yıl yapılan araştırmalarda çok önemli bir bulguya ulaşıldığını, 15 gündür devam eden kazılarda, pişmiş topraktan yapılmış 16 bin yıllık olduğu düşünülen ceviz büyüklüğünde Ana Tanrıça figürü bulunduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Erek, “Bu bulguyla birlikte Anadolu’da Neolitik çağda (Cilali Taş devri) var olduğu düşünülen Tanrı inanışı, 3’üncü Epipaleolitik döneme (Yontma Taş devri) kadar ulaştı. Oldukça küçük ve stilize olan bu figürümüz pişmiş topraktan yapılmış son derece stilik bir figürdür. Bulunan Ana Tanrıça figürüne akademik ve arkeolojik açıdan değer biçmek mümkün değil” diyerek şu bilgileri verdi: “Direkli Mağarası kazıları Türkiye’deki 3’üncü Epipaleolitik dönemle, çağla ilgili olan bir kazıdır. Önemi şuradan kaynaklanıyor; Direkli Mağarası’nın kültürel dolgusu, bu güne kadar yaptığımız kazılarla elde ettiğimiz kültürel dolgusu, içerisindeki Epipaleolitik dediğimiz bir dönemi ifade etmesi nedeniyledir. Ve buda Yakın Doğu’dan yani, Doğu Akdeniz koridorundan itibaren insanın kültürel göç yolu üzerindeki önemli bir merkez olmasından kaynaklanmakta. Epipaleolitik kültür dönemleri Anadolu’da mağara içi buluntusu olarak son derece azdır. Direkli Mağarası kazısı yapılan bu dönemin önemli bir bilgi kaynağı olarak kaydedilmelidir. Ve kazılarımızda bu güne kadar toplam 7 arkeolojik seviyeye kadar kazabildik. Her sene birer aylık bir çalışma süresi izlemekteyiz.

KADININ DEĞERİ ANLATILIYOR

Bu figür doğuran bir kadının bereketle birlikte toplumun içerisindeki konumunu da belirlemekte. Bu sebeple bu vasfı ile Anadolu’nun en eski kadınının çok kıymetli ve değerli olduğu ortaya çıkıyor. Tanrı kültürleri çok daha geç dönemlerde karşımıza çıkarken, Anadolu için en eski 16 bin yıl gibi bir rakama kadar geriye gidebiliyorsak, Anadolu’da tanrıça kültürüyle birlikte kadının toplum içerisindeki yeri çok üstün bir noktada. Kazılarımızda ele geçen diğer çok önemli unsurlar, taştan yontulmuş, çakmaktaşından yontulmuş, aletlerdir. Bunlarla ilkel toplama işlemlerini gerçekleştirmekteler. Kesme, delme gibi işlemlerini gerçekleştirmekteler. Özellikle çakmak taşının dışında, melendis kökenli obsidyenlerin, obsidyen dediğimiz taşların da burada bulunmuş olması, orta Anadolu’yla Maraş arasında bir bağlantının da olduğunu gösteriyor. Bu açıdan bu taşın da burada bulunması önemli. Ayrıca Epipaleolitik insanının süslenmede kullandığı aşı boyalarının, kemikten, taştan ve denizel yumuşakçalardan yaptığı kolye taneleri, boncukların da çok miktarda kazıda çıkmış olması Epipaleolitik dönemin kültürel perspektifinin de ortaya çıkması açısından son derece önemli.” Mağaradaki araştırmalar devam ederken, bulunacak eserler Kahramanmaraş Müzesi’ne teslim edilecek. Ayrıca, iç düzenlemesi devam eden Kahramanmaraş Müzesi’nde Direkli Mağarası’nı yansıtacak bir bölüm oluşturularak eserler burada tanıtılacak.

30.07.2009 Radikal