Enez’de 39 Yıldır Süren Kazılar

1175

Edirne’nin Enez ilçesinde belediyenin kanalizasyon çalışması sırasında rastlanan lahit, bölgede bir nekropolü (mezarlık) ortaya çıkardı. Lahit mezarlarda yapılan kazılarda ise çok kıymetli siyah figür tekniği ile yapılmış ve M.Ö 540 yıllarına ait çok değerli bir amfora ile şarap kadehleri ve çok renkli meyve tabakları bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle yapılan kazılara başkanlık eden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Başaran ve aralarında üniversite öğrencileri ile işçilerin olduğu 80 kişilik ekip, Pers, Roma, Osmanlı ve diğer bazı medeniyetlerin hüküm sürdüğü Enez topraklarında geçmişe ait birçok kültürel varlığı günyüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Enez (Ainos) kazılarının 1971 yılından bu yana devam ettiğini söyledi.

Kale içinde, Taşaltı Mezarlığı’nda ve ilçe girişindeki nekropol alanında 12 Temmuz tarihinde başlanan kazılarda önemli eserlere ulaşmayı beklediklerini ifade eden Başaran, Enez’de dünya çapında çok önemli kalıntılar çıktığını anlattı.

Başaran, şunları kaydetti:

”Enez çok ilginç bir konumda. Bir defa konumu itibariyle bu tür eserlerin çıkması doğal. Nehir, deniz ve kara yollarının kesişme noktası. Karadeniz’e olan bağlantısı var. Deniz yolu, Ege adaları ile bağlantısı var. Ayrıca, Kuzey Ege’nin en önemli limanlarına sahip. İki tane limanı var. Antik çağ yazarları düşünürleri burayı çifte limanlı kent olarak anlatıyorlar. Enez’de nereyi kazsanız mutlak surette eskiye tarihlenen bir kültürle karşılaşıyorsunuz. En büyük özelliği bu; devamlı yerleşilmiş olmasının sonucunda, aşağıda o eserlerin çıkması.

Her tarafta kazı yapamıyoruz, ama müsaade aldığımız yerleşim yerlerinde yaptığımız kazılarda çok önemli buluntularla karşılaşıyoruz. Gazi Ömer Bey Mahallesi’nde yaptığımız bir çalışmada bir Roma dönemi villası ortaya çıkartılmıştı. Altı mozaiklerle döşetilmiş. Fakat maalesef çevresinde yapılmış evlerden dolayı eserin tümünü ortaya çıkartamadık. Bulunan su kanalı Enez için büyük bir kültür kalıntısı. Enez’in altından tarihi bir roma kenti çıkar. Bizans döneminde bir prenslikti.”

-KANALİZASYON ÇALIŞMASINDA ÇOK DEĞERLİ AMFORA ÇIKTI-

Başaran, Enez Belediye’sinin ilçenin girişinde yaptığı bir kanalizasyon çalışması sırasında çıkan bir lahit mezardan yola çıkarak başlatılan kazıda çok değerli tarihi buluntulara rastladıklarını ve kazıların bu bölgede halen sürdüğünü belirtti.

Başaran, şöyle devam etti:

”Tabii bu lahit ortaya çıkınca çevresini açmak zorunda kaldık. Bu çalışmalar sırasında kaideler, taşlar ortaya çıktı. Üst seviyede pişmiş topraktan yapılmış lahitler çıktı. Lahitlerden dolayı buranın nekropol olduğu kesin olarak belirlendi. Ve burada genişleme çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar sırasında 30-40 metrekarelik alanda 24 lahit mezar ortaya çıktı. Bir kısmı pişmiş toprak lahitler, bir kısmı ise normal sandık mezar veya taşa oyulmuş mezar olarak birkaç çeşit mezara rastlandı. O muhteşem amfora buradaki bir mezardan çıktı.”

-BELEDİYE KAZILARA YARDIMCI OLUYOR-

Enez Belediyesinin kazılarla ilgilendiğini ve yardımcı olduğuna da işaret eden Başaran, ”Belediye özelikle son yıllarda ilgisini artırdı. Bölgeyi turizme açmak istiyor. Turizmden pay almak istiyorlar. Halk da ilgi göstermeye başladı. Önceleri yadırgıyorlardı, ‘acaba bunlar defineci mi’ diye. Sonra hangi amaçla kazı yaptığımızı anladılar tabii. Son yıllarda da her yıl gelişimizi dört gözle bekliyorlar. Kazıyı, kültürü benimsediler. Biraz daha iyi sahiplenirlerse çok daha iyi yerlere ulaşırız sanıyorum” dedi.

29.07.2009 Trakya Net Haber