Kandıra’da Operasyon

1048

Kandıra’da tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda 22 kişi gözaltına alındı. Şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda tarihi eser ele geçirildiği öğrenildi.

SİKKELER VE HEYKEL

Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı tarafından tarihi eser kaçakçılarına yönelik olarak başlatılan operasyon kapsamında 22 kişi gözaltına alındı. Şahısların çoğunun Kandıralı olduğu, diğerlerinin ise Kartepe’nin köylerinde ikamet ettiği belirlendi. Şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 160 adet altın, gümüş ve bronz sikke ile oldukça değerli bir heykel bulunduğu öğrenildi. Şahısların Sarnıçlar Köyü Karagöller Mahallesi’nde yaptıkları kazıda tonlarca altın buldukları iddia edildi.

GÖZALTINA ALINANLAR

Operasyonun bugün sona ermesi ve gözaltına alınan şahısların 30’u geçmesi bekleniyor. Şahıslar arasında hafriyat işleri yapan Cengiz T., İbrahim K. ve Aşır K. ile Sarnıçlar Köyü Muhtarı Mustafa B., Kandıralı esnaf Rasim T., kömürcülük yapan Yüksel ve Cemil isimli kişiler bulunuyor. Cengiz T.’nin sorgusunun ardından serbest bırakıldığı, diğer şahısların sorgularının ise İl Jandarma Komutanlığı’nda sürdüğü belirlendi.

29.07.2009 Kocaeli Gazetesi