Klozomenai Antik Kenti Kazıları Başladı

1147

İzmir’in Urla ilçesinde İskele mevkisinde yapılan Klozomenai antik kentindeki kazılarda, 2009 yılı çalışmaları başladı. Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Yaşar Ersoy başkanlığında yapılan kazılarda, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fikret Özbay, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Dr. Ümit Güngör, Efes Müzesinden bakanlık temsilcisi Esra Bideci’nin yanı sıra Dokuz Eylül, Süleyman Demirel ve Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri de yer alıyor.

Kazı ekibinden Yrd. Doç. Dr. Fikret Özbay, yaptığı açıklamada, 2005 yılında bu alanda yapılan kazılarda MÖ 4. yüzyıla ait bir sur yapısı bulduklarını, rampalı bir yol ile girişe ulaşıldığını, az ileride bulunan eşik taşıyla da içeriye girildiğini kaydetti. Sonraki yıllarda yapılan çalışmalarda, bu sur yapısını koruyan ve birbirine bakan karşılıklı iki kuleyle karşılaştıklarını belirten Özbay, şu bilgileri verdi:

”Bu surun kuzeyden ve güneyden nasıl uzandığına, genişliğine ve yönlenmesine bakarken, 2007 yılında kısmen, 2008 yılında da tamamen ortaya çıkardığımız bir seramik fırınıyla karşılaştık. Eldeki verilerle fırının MÖ 11. yüzyıl sonuyla 10. yüzyıl arasında yapılmış olması gerekiyor. Ama biz diğer örneklerle, bunun çağdaşı olan örneklerle karşılaştırıyoruz ve fırının, çağdaşı olan örneklere göre çok gelişmiş ve büyük bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz.

Durumunu daha iyi anlayabilmek için bu yıl tekrar çevresinde çalışıyoruz. Bu yapının üst tarafından da mezarlar bulduk, MÖ 10. yüzyıla ait mezar grupları. Çoğunun bebek mezarı olduğu anlaşıldı. Bir grup mutfak kapları bulduk, bir kısmı büyük kaplar, iç içe konulmuş, bir kısmı da dışarıda toprağa gömülü şekilde ortaya çıktı. Bu bölümdeki buluntular şimdilik bunlar. Buradaki kazının amacı, hem surun içinde kalan mekanları araştırmak hem bu fırın yapısını ve grubunun hangi döneme ait olduğunu tam anlamıyla belirlemek. ”

BULMACA ÇÖZER GİBİ

Kazılarda bulunan surun, karşıda denizle buluşup buluşmadığını araştırdıklarını, bunu belirlemek için bazı alanlarda iki sondaj yaptıklarını anlatan Özbay, sondaj yaptıkları bölgelerin birinde zayıf da olsa surun kalıntısına rastladıklarını bildirdi. Çalışmalardan, söz konusu surun yaklaşık 100-150 yıl sonrasında tahrip edildiğini belirlediklerini dile getiren Özbay, kazılarda taş ocağı olarak kullanıldığını tahmin ettikleri, MÖ 4. yüzyıla ait olan bir yapıya da rastladıklarını belirtti.

Bölgede kazı yapan ekipteki bazı görevlilerin, üç büyük evden, kent dışı villalardan ya da büyük yapı gruplarından bahsettiklerini, bunların inşasında surun taşlarının kullanıldığını düşündüklerini bildiren Özbay, ”Taşlar başka amaçla kullanıldığı için suru bulmakta problem yaşamış olabiliriz” dedi.

Kazı yapılan alanın uzak bölümünde Urla-İskele yoluna bakan bir sondajları bulunduğunu, oradaki amacın da surun arkasında olan ve göremedikleri yapıları görmek olduğunu kaydeden Özbay, ”Amacımız bu sondajlar ve buluntulardan yola çıkıp, bulmaca çözer gibi Urla’nın tarihini ortaya çıkarmak” dedi. Kazı çalışmalarına sonbahara kadar devam edilecek.

31.07.2009 Yeni Asır