Mersin’de İlk Prehistorik Dönem Araştırması

1198

mersinde-ilk-prehistorik-donem-arastirmasiTC Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emel Erten başkanlığında yapılan Mersin – Silifke – Olba ören yeri arkeolojik yüzey araştırmasının 2009 çalışma dönemi bitti.

Doç. Dr. Emel Erten’le birlikte Okt. Murat Özyıldırım (ma-MEÜ Arkeoloji Bölümü), Tuna Akçay (ma- Arkeologlar Derneği Mersin Şubesi Başkanı), Yard. Doç. Dr. Sibel Ünalan (Adnan Menderes Üniv. Sanat Tarihi Bölüm Başkanı), Kimya Yük. Müh. Noyan Dilek, Doç. Dr. Gülgün Köroğlu (Mimar Sinan GSÜ. Sanat Tarihi Bölümü), Yard. Doç. Dr. Kıvanç Zorlu (MEÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü) Yard. Doç. Dr. Merih Erek (Gazi Üniv. Arkeoloji Bölümü) ve arkeoloji öğrencileri ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak arkeolog Gültekin Yanbeyi katıldı.

Olba’da bu yıl ilk kez yapılan jeofizik çalışmaları kentin üç ayrı noktasında Yard. Doç. Dr. Kıvanç Zorlu ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Çalışmanın sonuçları yayına hazırlanıyor.

Olba’nın prehistorik dönemlerine ilişkin Yard. Doç. Dr Merih Erek ilk inceleme ve değerlendirme araştırmasını gerçekleştirdi. Bu inceleme kentte yapılan ilk prehistorik dönem araştırması olması bakımından önem taşıyor. Gelecek yıl bölgede çalışmalarını daha ayrıntılı olarak sürdürme kararı alan Erek, kent ve yakın çevresinin erken dönemlerine ilişkin bilgilere ulaşmaya çalışacak.

Olba’nın sivil mimarisi ve özellikle Roma döneminde halkın yaşamı üzerine incelemeler, Doç. Dr. Emel Erten tarafından sürdürüldü. Bu bağlamda yeniden ele alınan anıtsal çeşme binasının (Nyphaeum) mimari çizimleri, ODTÜ yüksek lisans öğrencisi Mimar Özgür Öztürk tarafından ayrıntılı olarak yapıldı.

Bu çalışma döneminde Olba’nın ölü kültüyle ilgili arkeolojik veriler Tuna Akçay (ma) tarafından incelenmeye devam edildi. Kentin birçok yerine dağılmış durumdaki mezarlar ve kült merkezleri bu konuda incelemeler açısından önem taşıyor.

Bu yıl Olba’da erken Hıristiyanlık dönemiyle ilgili araştırmaların bir bölümü, Doç. Dr. Gülgün Köroğlu tarafından Şeytanderesi Vadisi içindeki mağara kilisede gerçekleştirildi. Burada söz konusu mağara kilisenin Olba’nın ilk Hıristiyan ibadet yeri olduğu belirlendi. Mağara Kilisenin hemen önündeki kilise sonraki dönemlerde yapılmış. Ancak burada iki adet yeni kaçak kazı çukuru görülmesi Olba’da defineciliğin bir sorun olarak hala durduğunu gösteriyor.

Öte yandan geçtiğimiz yıl Klasik Filolog Okt. Murat Özyıldırım (ma) tarafından üzerinde çalışılan Doğu Vadisi olarak adlandırılan yerdeki Olba manastırının mimari çizimleri bu yıl Yard. Doç. Dr. Sibel Ünalan tarafından tamamlandı. Olba’daki manastır Özyıldırım ve Ünalan tarafından erken Hıristiyanlık yazılı belgelerinin yol göstericiliğinde ayrıntılı olarak yayına hazırlanıyor.

Olba Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Gazi Üniversitesi BAP tarafından maddi olarak destekleniyor. Ayrıca Uzuncaburç Belediye Başkanı Sn. Muzaffer Memili ve DEKİMSA da araştırmalara katkı ve destek sağlıyor.

Olba 2009 arkeolojik yüzey araştırmaları, kentte arkeolojik kazı yapılması zorunluluğunu bir kez daha ortaya koydu. Bu bağlamda 2010 yılında TC Kültür ve Turizm Bakanlığımızın izin vermesi durumunda, Olba’nın tarihine en ayrıntılı biçimde ulaşılmasına olanak verecek ve Silifke’nin erken dönem tarihini de etkileyecek olan bilimsel arkeolojik kazılara başlanması gerekiyor.

31.07.2009 TIMETURK