Yumuktepe Höyüğü’ndeki Kazıda 11. Yüzyıla Ait Kılıç ve Sikke Bulundu

772

Mersin’de Anadolu’un en eski yerleşim yerlerinden olduğu kabul edilen Yumuktepe Höyüğü’ndeki kazılarda 11. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen bir kılıç ile sikke bulundu. 90 santimetre uzunluğa, 6 santimetre de ene sahip olan kılıç kazı görevlilerinin titiz çalışması sonucu bulunduğu yerden çıkartıldı.

Mersin’in merkez Toroslar ilçesi sınırları içindeki Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olduğu kabul edilen Yumuktepe Höyüğü’ndeki kazı çalışmaları İtalya’nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsabella Caneva başkanlığında sürüyor. 10 gün önce başlayan bu yılki kazı çalışmalarında 10. yüzyılın son çeyreği ile 11. yüzyılın ilk çeyreğine ait olduğu tahmin edilen savaş kalıntılarına rastlandı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Gülgün Köroğlu, bulunan kalıntıların buradaki yerleşimin bir savaş sonrası sona erdiğini düşündürecek nitelikle olduğunu kaydetti.

Bu yılki kazıda 11. yüzyıla ait kale duvarları ile yerleşim yeri arasındaki ara mekanları kazmayı hedeflediklerini anlatan Köroğlu, “Bu bölgede güneyde yoğunlaştığınızda bir mekanın etrafındaki duvarları bulduk. Yan yana sıralanıyor bu mekanlar. Birinin içinde ise demirden bir kılıç bulduk. Bu kılıç orijinal yerinde karşımıza çıktı. Eseri kaldırmak için restaratörümüzle çalışırken hemen altında da Bizans dönemine ait bir sikke ele geçti” diye konuştu.

Eserlerin orijinal yerlerinde durduğunu ifade eden Köroğlu şöyle devam etti: “Sikkenin görüntüsü bize 10. yüzyılın sonu ya da 11. yüzyılın ilk çeyreğine ait olabileceğini gösterdi. Bununla ilgili ilerleyen günlerde bu mekanları kazacağız. Buluntu oldukça ilginç, çünkü bölgenin tarihi ile buranın kale olarak kurulması, buradaki yerleşimin bir savaş sonrası sona erdiğini düşündürecek özellikteler.”

30.07.2009 haberler.com