Harput`ta Kazılar Yeniden Başladı

1078

harputta-kazilar-yeniden-basladiElazığ`ın eski yerleşim yeri Haprut`ta Türkiye`nin ilk Osmanlı arkeolojisi kazısının 5. etabı bugün başladı. 2005 yılında başlayan Harput İç Kale Kurtarma Kazısı, Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Müdürü Arkeolog Haydar Kalsen`in başkanlığında, bilimsel danışmanlığını Prof. Dr. Veli Sevin, Prof. Dr. Necla Aslan Sevin ile arkeologlar Bülent Demir, Ercan Kan`dan oluşan kazı ekibi tarafından yürütülüyor.

Dünyada ilk defa Osmanlı`ya ait bir mahallenin ortaya çıkarılması amacıyla yapılan kazının bu yılki bölümü ay sonunda başlayacak. Kazı mevsim koşulları ve ödeneğe bağlı olmakla birlikte en az 2 ay sürecek.

Yapı kalıntılarının içi görülebilecek şekilde demir parmaklık ve sac çatılarla koruma altına alınması nedeniyle şu anda bir açık hava müzesi görünümünde olan kalede, bu yıl yapılacak kazıda orta mahalle üzerinde yoğunlaşılması planlanırken, şimdiye kadar yapılan çalışmaların ilerletilmesi ve yapıların rölövelerinin çıkarılması hedefleniyor.

Kazıda bulunan eserler Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi`ndeki bakım, onarım ve tanzim çalışmalarının ardından müzede sergilenecek.

Kazıda bugüne kadar kale camisi, konutlar, konaklar, dükkanlar, atölyeler, sokak ve meydanlar ile sarnıçlar ortaya çıkarılırken, en dikkat çekici çalışma ise kayaya oyulmuş ve zindan olarak kullanılan bir yapının gün yüzüne çıkarılması oldu.

2800 yıl önce Urartular döneminde sarnıç olarak yapıldığı belirlenen yapının, antik dönemlerde zindan olarak kullanıldığı tespit edildi. Kayaya oyulmuş 90 basamakla yer altına doğru ilerleyen girişin ardından ulaşılan ilk oda tamamen temizlendi. 10 basamak alt kısımda tespit edilen iki odanın ise bu yıl temizleneceği bildirildi.

Zindanın tarihsel olarak değeri ise 12. Yüzyılda Artuklu Hükümdarı Belek Gazi`nin Kudüs Kralı 2. Baldwin`i hapsettiği zindan olması.

Kazının öne çıkan amaçlarından biri ise tarihi belgelerde Osmanlı döneminde kalede bulunan darphanenin yerinin tam olarak ortaya çıkarılması.

Osmanlı padişahları Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde kalede bir darphanenin varlığının bilinmesi, kazıda bu darphanenin yerinin tespiti ve ortaya çıkarılmasını önemli kılıyor. Kazıda bu yıl özellikle bu darphane aranacak.

Kazı sırasında ayrıca İslam öncesi ve sonrası medeniyetlere ait çok sayıda sikke bulundu. Sikkelerin özelliklerinin belirlenmesi için iki uzmanın bu yılki kazılara katılacağı bildirildi.

Bu yıl 5. etabı yapılacak kazı sonrasında 5 yılda yapılan tüm çalışmalar kitaplaştırılacak.

01.08.2009 Elazığ Haber Ayrıntı