Kazdıkça Tarih Çıkıyor

1491

kazdikca-tarih-cikiyorYozgat’ta 5 bölgede yabancı arkeologlar, 6 bölgede de Müze Müdürlüğü ekipleri kazı ve yüzey araştırması yapıyor.

Yozgat’ın 5 bölgesinde yabancı arkeologlar yüzey araştırması ve kazılarla, Müze Müdürlüğü ekipleri de 6 ayrı bölgede yaptıkları temizlik çalışmasıyla tarihin gizemini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Peyniryemez köyü yakınlarındaki Çadırhöyük’te ABD’nin Chicago Üniversitesinden Prof. Ronald Gorny başkanlığında 5 öğretim görevlisi, 12 öğrenci ve 4 işçiden oluşan ekip, kazı çalışmalarına başladı.

MÖ 5 bin yıllarından başlayarak 5 medeniyete ait izlere rastlanan Çadırhöyük Tepesi’nde 4 alanda açma yapıldı. Bu çalışmada farklı medeniyetlere ait yerleşim kalıntıları ve eserlere rastlanıldı.

Kazı ekibi Başkan Yardımcısı Prof. Sharon Steadman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çadırhöyük’te 1993 yılında yüzey araştırmasına başladıklarını, 1994 yılından itibaren ise kazı izni aldıklarını söyledi. Steadman, ”burada 1 ay süreli bir çalışma yapacağız. 4 ayrı açma yaptık. Buralarda farklı medeniyetle ait yerleşim yerleri ve bazı küçük eserler bulduk. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

-”KAYIP ŞEHİR PTERİA”-

Sorgun’un Şahmuratlı köyü yakınlarında, kayıp şehir Pteria antik kentinin izlerine rastlanılan Kerkenes Dağı’nda İngiliz Arkeolog Dr. Geoffrey Summers başkanlığında 12 yıldır devam eden yüzey araştırması ve kazı çalışmalarının bu yılki bölümü de tamamlandı.

Summers, bu sene yapılan kazılarda ortaya çıkarılan bazı taşların gerek kesimi, gerekse büyüklüğü yönünden kendilerini şaşırttığını söyledi.

Kapadokya Kapısı’nın güney tarafında yapılan bu yılki açmalarda önemli bulgular elde edildiğini belirten Summers, burada açığa çıkan taş döşemeli yolun şehrin ana caddesine bağlanan bir yol olduğunun tahmin edildiğini, yine yolun iki yanında kulelere rastlanıldığını belirtti.

Summers, şöyle konuştu:

”Buraları büyük bir şehrin kalıntılarının olduğu bir bölge. Dolayısıyla buralarda yapılan kazılardaki hedefimiz şehrin kalıntılarını açığa çıkarmaktır. Kazılar sırasında öyle muntazam taşlara rastlıyoruz ki, hiç çekiç kullanılmamış ama çok güzel bir kesimi var. Bu kadar doğuda, bu kadar iyi bir mimari ile karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk. Burada bulduğumuz her şeyin Frigyalılar zamanından kaldığını tahmin ediyoruz. Buralara ne için geldiler, ne için göçtüler, buraları ne için aldılar bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz tek şey, buraların o dönemlerde çok büyük öneminin olduğudur.”

-”DİĞER KAZI VE YÜZEY ARAŞTIRMALARI”-

Galatların başşehri Tavium’un kalıntılarının bulunduğu Yozgat’ın Böyük Nefes köyünde Avusturya Klagenfurt Üniversitesinden Prof. Dr. Karl Strobel, Yassıhöyük köyünde İtalya Udine Üniversitesinden Prof. Dr. Alfonso Archi, Hititlerin en büyük antik kentlerinden Zippalanda’nın izine rastlanılan Sorgun’un Büyük Taşlık köyünde de İtalya Firenze Üniversitesinden Prof. Dr. Stefania Mazzoni başkanlığındaki ekiplerin bu yılki çalışmalarına başlayacağı öğrenildi.

Öte yandan, Yozgat Müze Müdürlüğü ekipleri de, Yenifakılı ilçesindeki Damlalı yeraltı kompleksinde, Yozgat merkezdeki Çeşka Kalesi’nde, Şefaatli ilçesi Kızılkoca Tümülüsleri’nde, Boğazlıyan ilçesi Uzunlu beldesindeki E Tümülüsü’nde, Sorgun ilçesi Karakız beldesinde Hititlerin heykel atölyesinde ve Şefaatli ilçesi Paşaköy beldesinde de yine Hititlerin taş ocağının bulunduğu alanlarda temizlik ve kurtarma kazı çalışması gerçekleştirdi.

Yozgat Valiliği, bu bölgelerde de bilimsel araştırmalar yapılması rapor hazırlayarak için Kültür ve Turizm Bakanlığına sundu.

03.08.2009 Haber Türk