Rhodiapolis Antik Kenti Kazılarında, Mozaikli Kilise Tabanı Bulundu

984

RHODIAPOLIS ANTIK KENTI KAZILARIAntalya’nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında, mozaikli kilise tabanı ve MS 3. yüzyılda kullanıldığı tahmin edilen tandır bulundu.

Kumluca Kaymakamı Salih Işık, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ve Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Tufan, Antik kentte yaptıkları incelemede, kazı başkanı başkanı olan Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsa Kızgut’tan bilgi aldılar.

Yaklaşık bir aydır devam eden kazı çalışmalarında, antik kentle ilgili önemli bulgulara ulaştıklarını anlatan Kızgut, kazının ve planlandığı gibi sürdürüldüğünü ifade etti.

İsa Kızgut, kazılarda, mutfak gereçleri, kütüphane binası ve mozaikli kilise tabanının bulunduğunu, daha önce kentin stoa (üstü kapalı, sütunlu galeri) bölümünde yaklaşık 500 metrekarelik mozaikli zemin ortaya çıkartıldığını hatırlatarak, ”Bu yılki kazılarımızda da kilise binasının tabanında da aynı mozaik zemini ortaya çıkarttık” dedi.

Amfi tiyatro yakınlarında MS 3. yüzyılda kullanılan mutfak gereçlerinin bulunduğunu, bu bölümün hemen alt kısmında da aynı tarihlerde kullandığı tahmin edilen bir tandırın ortaya çıkarıldığını bildiren Kızgut, ”Mutfak gereçleri ve tandırın ortaya çıkmasından sonra biz buranın bireysel bir mutfak olmadığını, restoran olarak kullanılan bir bölüm olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Bulunan mozaiklerin orijinal renklerini koruduklarını da vurgulayan İsa Kızgut, mozaiklerin bozulmaması için üzerlerinin uygun bir malzemeyle kapatılacağını ifade etti.

Bu yılki kazı çalışmalarını 15 Ağustos’ta sonlandırmayı planladıklarını kaydeden Kızgut, kazı sonuna kadar Herakleitos’un kurduğu kompleks, yuvarlak tapınak ve kütüphanede kazı çalışmalarını yürüteceklerini de sözlerine ekledi.

01.08.2009 Haber Antalya