Kazı Çalışmaları Son Buldu

918

kazi-calismalari-son-bulduAntalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesindeki Xanthos Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki ayağı son buldu.

Kazı başkanlığını Bordeaux Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jacques Des Courtils’in yürüttüğü kazının bu yılki bölümünde Fransa’dan 5 öğretim üyesi, 5 Fransız teknik eleman ve 30 işçi görev yaptı.

Kazı Başkanı Fransız Jacques Des Courtils, yaptığı açıklamada, bu yıl yaptıkları kazıda 5. ve 6. yüzyıllara ait seramikler ortaya çıkardıklarını söyledi.

Antik kentin tiyatrosunun restorasyon projesini yaptırdıklarını anlatan Courtils, ”Çok büyük, ama zor bir iş. Tiyatro çok kötü durumda. Binayı restore etmek gerekiyor. Burayı toplamak oldukça uzun ve zor bir iş olacak. Kazı döneminde antik kentin taban taraması için sondajlara devam ettik” dedi.

Courtils, Xanthos Antik Kenti’nin Likya uygarlığının 6 büyük kentinden biri olduğuna işaret ederek, kazıların bu yılki bölümünde 1. Likya Akropolü’ndeki sarayda sondaj çalışmaları yapıldığını kaydetti.

Kazı Başkanı Courtils, çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi:

”Sondaj çalışmalarında bir devlet binası ortaya çıkarıldı. Kazılarda yeni seramikler, mozaikler ve kentte meydana gelen büyük bir yangının izleri bulundu. Yangının 5. yüzyılda meydana geldiğine ilişkin kesin belirtiler elde ettik. Mozaiklerde onarım ve restorasyon çalışması yapıldı. Mozaiklerin üzeri koruma amaçlı kapatıldı. Ana caddede açma çalışmalarına devam edildi. Kral mezarındaki yazıt temizlendi ve kopyası çıkartıldı. Tiyatronun sahne bölümü ortaya çıkarıldı ve temizlendi. Tiyatronun üç boyutlu rölövesi ve onarım projesi yapıldı, onarıma hazır hale getirildi”

04.08.2009 Cumhuriyet