2 Bin Liraya Adınız Tarihe Yazılsın

595

Antalya’nın merkez Aksu ilçesindeki Antik Perge Kenti’nde yıkık haldeki sütunların onarımı için 2 bin TL bağışta bulunanların adı, hazırlanan plaketlerle restore edilen sütuna yerleştiriliyor.

Perge Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ile ortak hazırladıkları bir program çerçevesinde küçük bağışlar toplayarak, sütunları onardıklarını belirtti.

Perge’de birinci önceliklerinin restorasyon ve mevcut eserleri korumak olduğunu belirten Abbasoğlu, bağışlarla şimdiye kadar 70 sütunun onarıldığını dile getirdi.

Başlattıkları kampanya ile yıkık haldeki sütunları ayağa kaldırdıklarını anlatan Abbasoğlu, şunları söyledi: “Bir sütunun onarımı 2 bin-2 bin 200 TL civarında. Bu sütunların kaideleri genellikle eksik oluyor. Sütun kaideleri o dönemde Marmara Adası prokonnesos mermerinden yapılmış. Biz de onarım için mermeri Marmara Adası’ndan getirtiyoruz. Yani orijinal malzeme kullanıyoruz. Sütün tek bir parça olursa onu ayağa kaldırmak biraz daha ucuza oluyor. Ama bazısı 20-30 parçadan oluşuyor.

Dolayısıyla onları birleştirmek daha pahalıya mal oluyor. Ödenek bulunabilirse her yıl 30-40 sütunu onarabiliriz. Bağış yapanların isimlerini de antik geleneğin devamı olarak küçük bir plaketle ölümsüzleştiriyoruz. Antik çağda kente bağışta bulunanlarla, kente birtakım yapılar yaptıranların isimlerine hazırlanan yazıtta yer verilirdi.”

PERGE ANTİK TİYATROSU

Prof Dr. Haluk Abbasoğlu, Perge Antik Tiyatrosu’nun restorasyonu için projelerinin hazır olduğunu ifade ederek, restorasyon projesinin hayata geçirilebilmesi için 8 milyon dolara ve 6 yıla ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Öncelikle tiyatronun bir kısmını onarmayı ve bu alanda bazı kültürel faaliyetlerde bulunulmasına izin vermeyi planladıklarını anlatan Abbasoğlu, oradan kazanılan parayla da, tiyatronun tamamını onarmayı düşündüklerini dile getirdi.

Düşündükleri alan yönetim planının Türkiye’de yeni başladığını ve henüz bir örneğinin bulunmadığını dile getiren Abbasoğlu, şunları kaydetti: “Nemrut Dağı için böyle bir plan var. O da daha tam bitmedi. Böyle olduğu takdirde çözüm daha rahat olur. Tiyatronun belli bir kısmının onarılıp sınırlı kültürel faaliyetlere kullanılması için 8 milyon dolara ihtiyacımız var.

Bu da 6 yıllık bir proje. 8 milyon dolar olsa da hemen bitecek bir proje değil. 6 yıl sürebilecek bir proje. Dolayısıyla böyle bir imkan olduğu takdirde, kısmen onarım yapılacak ve kültürel faaliyetler için kullanılabilecek. Oradan elde edilecek gelirle ve sponsor ya da devletin vereceği katkılarla tiyatronun sahne binasının statik sorunları da giderilebilir.” Abbasoğlu, Perge’deki çalışmalarda son yıllarda nekropol üzerinde çalışmaya başladıklarını belirterek, nekropolde olağanüstü zengin buluntularla karşılaştıklarını ifade etti.

Mezarların pek çoğunun yazıtı olduğunu ve bu sayede mezarların kimlere ait olduklarını da bildiklerini kaydeden Abbasoğlu, şöyle konuştu: “Başka bir önemli çalışma yerimiz de kentin sütunlu caddesi. Bu cadde üzerinde Helenistik dönemden kalma bir kapı var, yuvarlak kuleli. Bu kulelerin onarımına başladık. Bugün dünyada arkeoloji alanında sadece eski eserleri çıkartıp ortaya koymak yetmiyor. Onları korumak, gelecek nesillere iyi bir şekilde devretmek de aynı şekilde önemli. Bu açıdan özellikle korumacılığa ve restorasyona büyük ağırlık verdik. Kentin simgesi olan yuvarlak kuleli şehir kapısının onarımına başlandı. İlk etap bitti. Şimdi kısa zamanda ikinci parti ödeneği bekleyerek devamını sağlayacağız.” Abbasoğlu, kuleli kapıdan başka, sütunlu cadde üzerinde, kentin Roma dönemi bağışçıları tarafından yaptırılan “Zafer Takı”nı da onarım programına aldıklarını sözlerine ekledi.

05.08.2009 Milliyet