Aççana Höyüğü’nde Arkeolojik Park için Çalışmalar Sürüyor

860

accana-hoyugunde-arkeolojik-park-icin-calismalar-suruyorHatay’daki Atçana Höyüğü’nün bulunduğu bölgede yapımı gerçekleşecek olan arkeolojik park için sürdürülen kamulaştırma çalışmalarında son kararı verecek olan fiyat tespit komisyonu incelemesini tamamladı. 4 kişilik komisyon içerisinde Milli Emlak Müdürlüğü’nden bir teknik personel, Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü’nden bir inşaat mühendisi, Antakya Ziraat Odası’ndan bir ziraat mühendisi ve son olarak, serbest çalışan bir emlakçı bulunuyor.

Komisyon üyelerinden biri olan ve aynı zamanda Emlak Müşavirleri ve Komisyoncuları Derneği 2.Başkanı Serdar Toprak, CİHAN’a yaptığı açıklamada, söz konusu tarihi alan ile ilgili başlatılan kamulaştırma çalışmalarının fiyatlandırma aşaması için gerekli incelemeyi yerinde yaptıklarını açıkladı.

Yaklaşık 40 hektarlık alanda yapılan çalışmalar sürerken, başlatılacak olan kamulaştırma çalışmalarına konu olacak toprak alanının ortalama 30 dönüm olacağı hesap ediliyor. Hesap edilen alan içerisinde merkez ilçe, Kıyıbucak köyü, Tell Tayinat Höyüğü’nde bulunan 37 pafta, 40 nolu parselde kayıtlı kagir ev ve tarla vasıflı 192 bin 778 m2 yüzölçümlü taşınmazın 9 bin 10 metrekarelik kısmı ile 37 pafta 88 parselde aynı vasıfta 330 bin 899 metrekare yüzölçümlü olarak kayıtlı taşınmazın 17 bin 669 metrekarelik kısmı bulunuyor. Bu bölgede yapımı gerçekleşecek arkeolojik park için sürdürülen kamulaştırmanın tüm maliyeti ise Toronto Üniversitesi tarafından karşılanıyor.

05.08.2009 haberler.com