Adamkayalar’da Talibanlık

806

adamkayalarda-talibanlikSadece tarihi Kilikia bölgesinde değil, dünyada eşine az rastlanır bir kabartma grubu olan Adamkayalar dinamitlendi. Mersin Erdemli’ye bağlı Kızkalesi beldesinin yedi kilometre kuzeyindeki derin bir vadinin dik yamacında yer alan ve 12 adet kabartmadan oluşan eserlerde büyük tahribat meydana geldi.

Adamkayalar’da, yan yana altı kabartmanın bulunduğu bölümde dinamitle define arandı. Tahribatın yapıldığı alanda (kırmızıyla işaretli) sedir üzerinde uzanmış bir erkek ve karısı ile ailesinin diğer fertlerinin kabartmaları bulunuyordu.

Tahribatı duyuran haber, e-fotoğraf dergisi Fotoritim’in Temmuz 2009 sayısında yayımlandı.

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Murat Durukan, stilistik incelemelere bakıldığında kabartmaların İÖ 3. yüzyıldan Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan bir zaman diliminde yapıldığı bilgisini veriyor. Define bulma gerekçesiyle dinamitlenen kabartmalardan biri tamamen yok olurken bazıları kısmen zarar gördü. Kabartma sırasının en başındaki sunağın sağ yanındaki figür tümüyle ortadan kalktı. Sunağın sol yanında, bir elindeki testiden diğer elindeki kâseye bir sıvı dökerken betimlenen figürün ise gövdesinin üst bölümü zarar gördü. Dinamitleme, altı kabartmanın yan yana yer aldığı bölümün altını da tahrip etti.

Kabartmaların, önemli kişilerin anısını yaşatmak üzere yakınları tarafından yaptırıldığı sanılıyor. Murat Durukan, Fotoritim’deki yazısında tahribatın Afganistan’daki Buda kabartmasının bombalanmasından farklı olmadığını dile getiriyor.

05.08.2009 Atlas