Hazinelerimiz Dönsün

718

Çanakkale Truva’da yürütülen arkeolojik kazılarda çıkarılan buluntuların geri verilmesi gerektiği belirtildi.

Çanakkale Truva’da yürütülen arkeolojik kazıların başkan yardımcısı, Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rüstem Aslan, antik kentteki buluntuların dünyada 44 müzeye dağıldığını hatırlattı.

Aslan, gerçek hazinenin antik dönemden beri ziyaret edilen Truva’nın kendisi olduğunu, eserlerin de ait oldukları yerde sergilenmesi gerektiği belirtti. Truva’dan çıkarılan hazineleri 19. yüzyılda Alman arkeolog Schliemann’ın hukuki ve etik olmayan yollarla yurt dışına kaçırıldığını ifade eden Aslan, şunları söyledi:

Korfmann’ın vasiyeti

“Her arkeolog şunu ister. Eserler çıktıkları yerde sergilensin. 2005 yılında yaşamını yitiren kazı heyeti başkanımız Alman Manfred Osman Korfmann bunu hep dile getirdi. Bu nedenle Avrupa’da pek çok insanlarla tartıştı. Dünyanın 44 farklı müzesine dağılmış eserlerin Truva’da yapılacak bir müzede sergilenmesi Korfmann’ın vasiyetiydi. Bunun altyapısı sağlanmalı. Burada güzel, görkemli bir Truva Müzesi olmalı. Bu biraz politik bir konu. Fakat ben eserlerin Truva’ya dönmesini istiyorum. Bu nasıl olur bilemiyorum. Truva, dünya kültür mirası. Buradan çıkan eserler bütün dünyanın. Buraya tüm dünya gelip seyrediyor.”

05.08.2009 Hürriyet