Bursa`ya Arkeopark Yapılacak

1457

bursaya-arkeopark-yapilacakTürkiye’nin ilk arkeoloji parkı Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Bursa’da kuruluyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, zengin bir tarihi mirasın üzerinde kurulu olan Bursa’yı yaşayan müze kent haline getireceklerini söyledi. Göreve geldikleri günden bu yana tarihi, turistik ve doğal güzelliklerin yaşatılmasına yönelik yaptıkları çalışmaların bu hedefin bir parçası olduğunu ifade eden Altepe, “7 merkez ilçemizdeki tarihi aksları sağlıklaştırıyoruz, türbe, mezar, cami, han ve hamamları restore ediyoruz, Gölyazı ve Kumyaka gibi unutulmuş değerleri yaşatıyoruz, özetle Bursa’yı seçim öncesinde söylediğimiz gibi yaşayan bir müze kent haline getiriyoruz” dedi.

Başkan Altepe, Akçalar Aktopraklık’ta İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmi Kurul tarafından 5 yıldır devam eden bilimsel kazıların yapıldığı bölgenin arkeoloji park haline dönüştürülmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Aktopraklık’ta yapılan kazılarda yaklaşık M.Ö. 7000 yıl öncesine dayanan yerleşik alanın ortaya çıktığına dikkati çeken Başkan Altepe, “Yalnızca Bursa’nın tarihi geçmişi ile değil Anadolu’nun geçmişi ile de ışık tutacak bilgi ve buluntular bizleri heyecanlandırmaktadır.

Akademisyenlerin görüşleri doğrultusunda Türkiye’nin ilk arkeolojik parkını oluşturacağız. Bursa’nın yaşayan müze konsepti olması yolunda bu çalışmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Bu çalışmanın Bursa turizmi açısından hem bir açılım hem de bir kazanım olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

ANADOLU`DAN AVRUPA`YA YAYILIŞIN İZLERİ AKTOPRAKLIK`TA

İTÜ Öğretim Üyesi Doç.,Dr. Necmi Kurul, kazılarda tarih öncesi yerleşimin daha iyi anlaşılması amacıyla izleme kulelerinin kurulmasının planlandığını belirterek, bu konuda kendilerine destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti. Aktopraklık mevkiinde arkeolojik kazı, değerlendirme ve çevre araştırmalarının yapıldığını anlatan Kurul, “Buluntular, buradaki yerleşimlerin tarih öncesinden Geç Roma dönemine kadar süregeldiğini göstermektedir. Aktopraklık özellikle ilk çiftçi toplulukların ortaya çıkışı ve Anadolu’dan Avrupa’ya göçü konusunda kritik bir öneme sahiptir. Nitekim bu yeni hayat tarzı biçimi bugün Avrupa kültürünün temellerini teşkil eden sürecin başlangıcını oluşturmaktadır. Höyükteki kalıntılarının yanı sıra yakın çevrede Miletepolis (Karacabey), Apollonia ad Ryndacum (Gölyazı) ve Lapadion (Uluabat Köyü) yerleşimleri, Fadıllı çevresindeki Ortaçağ’a ait çiftlik yapıları bölgedeki diğer arkeolojik değerleri oluşturmaktadır. Bölge arkeolojik zenginliğin yanı sıra, ülkemizin önemli sulak alanlarından Ulubat Gölü, Ayvaini Mağarası, Gölyazı, Nailbey ve Halilbey adalarına ek olarak Uludağ gibi gerek kültürel, gerekse turizm potansiyeli olan alanlardır. Ayrıca Eski Kızılelma ve Ömeraltı gibi, hızla yok olma tehdidi ile karşı karşıya olan, ancak geleneksel yapıları ile dokusunu ülkenin birçok yerine oranla oldukça iyi korumuş köyler bulunmaktadır”

07.08.2009 Olay Gazetesi