Urla Limantepe Kazılarında, 17. Yüzyıla Ait Tekne

1125

limantepede-uc-batik-gemi-bulunduLimantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Gelin Adası açıklarında 17. yüzyıla ait bir tekne tespit ettiklerini belirterek, ”Antik tabak taşıyan bu tekneyle ilgili dokümantasyon çalışmalarına başlayacağız” dedi. Urla ilçesi İskele Mahallesinde bulunan Limantepe mevkisindeki arkeoloji kazıları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve bu yılki çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal ve Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu’nun katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Limantepe’de 2000 yılından bu yana gerçekleştirilen su altı çalışmalarına ağırlık vereceklerini belirten Erkanal, ABD’de bir arkeoloji dergisinin seçtiği dünyanın en önemli 10 su altı çalışmasından birinin Limantepe çalışması olduğunu hatırlattı. Erkanal, ”Urla, su altı ve tarihi zenginlikleriyle tüm dünya tarafından tanınıyor” dedi.

Bu yıl, su altında batık çalışmalarına başlayacaklarını aktaran Erkanal, ”Gelin Adası açıklarında 17. yüzyıla ait bir tekne tespit ettik. Antik tabak taşıyan bu tekneyle ilgili dokümantasyon çalışmalarına başlayacağız. Önümüzdeki sene de tekneyi yavaş yavaş çıkarmak istiyoruz” diye konuştu. Bununla ilgili şimdiden havuzlar yapmaya başladıklarını dile getiren Erkanal, çıkarılacak batıkların tuzdan arındırılması ve kimyasal bazı işlemlere tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Batığın çıkarılarak sergilenmesine yönelik bir soru üzerine Erkanal, bir batığın denizden çıkarılması ve karada kurulması için en az 7 yıl gerektiğini kaydetti. Erkanal, su altında bir Osmanlı teknesi bulunduğunu, ancak bununla ilgili henüz bir çalışma yapılmadığını aktardı.

BATIK ENVANTERİ ÇIKARILIYOR

Konuşmasında, batıklarla ilgili kaçakçılık olaylarına da değinen Erkanal, özellikle yabancıların yatların gizli bölmelerinden batıklara ulaştıklarını anlattı. Erkanal, ”Bu nedenle Türkiye’deki batık envanterinin çıkarılması yönünde bir çalışmamız var. Bütün bunların emniyet altına alınması lazım” dedi. Erkanal, bu yıldan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinden bir kurs açmayı ve bakanlık elemanlarını su altı rehberliği konusunda eğitmeyi planladıklarını aktardı.

Tatar Deresi yakınlarında bir mezarlık saptandığını anlatan Erkanal, buna yönelik yasa dışı bazı girişimler olduğunu gözlemlediklerini, dolayısıyla burada da çalışma yapma mecburiyetlerinin doğacağını ifade etti. Prof. Dr. Hayat Erkanal, konuşmasında MÖ 600 yılında Phokaialılar tarafından kurulan Fransa’nın Marsilya kentine antik rotayı takip ederek ulaşacak olan ve dönemin gemileri esas alınarak yaptırılan Kybele teknesindeki yolculuğunda da bahsetti.

Marsilya’dan birkaç gün önce döndüğünü anlatan Erkanal, Kyble teknesini binlerce insanın ziyaret ettiğini belirterek, ”O kadar çok insan geldi ki tekne batma tehlikesi geçirdi. Ondan sonra gruplar halinde almaya başladık ziyaretçileri” dedi. Yolculuktaki en zorlu anlarını, iki kere fırtınaya yakalanmanın oluşturduğunu anlatan Erkanal, yeni projesinin 5 bin yıllık bir tekneyle Yunan adalarına seyahat etmek olduğunu söyledi.

”Bu yolculukta amacımız elbette sadece zevk ve dostluk değil. Deneysel arkeoloji anlamında dönemde nasıl seyahat edildiğini görmek istiyoruz” diyen Erkanal, yaptıkları çalışmalara verdiği destekten dolayı Urla Belediye Başkanına teşekkür etti. Çeşme’de belediyeden pek destek görmediklerine ifade eden Erkanal, şöyle devam etti: ”Ben Çeşme’ye gidip kazı yapılacağını söylediğimde belediye başkanı ‘Hocam, yaz aylarında Çeşme’de inşaat yasağı var, o yüzden size de yazın kazı yaptırmam’ dedi.

Ben de, ‘izin almaya değil, bilgi vermeye geldim’ dedim. Çeşme içinde bazen Urla Belediyesi’nden gelen desteklerle çalışıyoruz.” Konuşmasında, karadaki çalışmalara da değinen Erkanal, bu bölgelerdeki kazı alanını örtü altına alıp, yönlendirme tabelaları koyduklarını, bu sene bu alanları turizme açmayı planladıklarını bildirdi.

07.08.2009 Yeni Asır