Soli Pompeiopolis Antik Liman Kenti Kazıları Sürüyor

810

Mersin’in Mezitli ilçesinde bulunan tarihi Soli Pompeiopolis Antik Liman Kenti kazı çalışmaları bunaltıcı sıcağa rağmen devam ediyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Yağcı Başkanlığında, 1999 yılından bu yana yürütülen Soli-Pompeiopolis Antik Liman kenti kazılarına bu yıl temmuz ayında başlandı.

Bu yılki kazı çalışmalar Soli Höyük’te İ.Ö.7-6. yüzyıl Kolonizasyon Dönemi ve İ.Ö. 15.yüzyıl Kizzuwatna tabakalarında devam ediyor. Kazı ekibi Başkanı Prof.Dr. Remzi Yağcı, sütunlu caddeye bitişik modern yolun altında dükkan ya da başka alanların sütunlu caddeyle bağlantısını kurmak amacıyla yapılan kazı çalışmaları sonucunda, Bizans mimarisinin çeşitli evreleri ve bunlarla ilgili yazıtlar ile opus sectile olarak adlandırılan renkli taban döşemesine rastladıklarını söyledi. Bazı sektörlerde opus sectile tabanının altından mozaik taban açığa çıkarıldığını belirten Yağcı, bütün bunların sütunlu caddenin roma döneminden sonra da yoğun biçimde Bizans döneminde kullanıldığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Sütunlu caddede ayrıca alt yapı ile bağlantılı rögar kapağı ve su künkleri, roma döneminde sütunlu caddenin ne kadar bayındır olduğunu gösterdiğini anlatan Yağcı, “Soli höyükteki çalışmalarda ise M.Ö 15. yy. sur sistemi ve dini ve sivil diğer yapılarla ilgili önemli mimari kalıntılar açığa çıkarıldı.” dedi.

08.08.2009 Zaman