Polisten Kaçakçılara Paha Biçilmez Tuzak

1308

polisten-kacakcilara-paha-bicilmez-tuzakRoma Dönemi’ne ait elmas ve yakutla süslenmiş paha biçilmez broşu alıcı kılığındaki polise satmaya kalkan kaçakçılar yakalandı.

Tokat’ta düzenlenen operasyonda, Roma Dönemi’ne ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. 2 kişi gözaltına alındı. Kent merkezinde il dışından gelecek kişilere tarihi eser satılacağı ihbarını alan Tokat polisi alıcı gibi davranarak satıcılarla temasa geçti. Tarihi eserler için A.A. ve B.A. adlı satıcılarla pazarlık yapan polis, zanlılarla fiyatta anlaştı.

KAZI ÇALIŞMASINA IŞIK TUTACAK

Polisin tuzağına düşen zanlıların satmaya çalıştığı Roma Dönemi’ne ait ‘paha biçilemeyecek’ kadar değerli, elmas ve yakutla süslenmiş bir broş ile yine aynı döneme ait 12 tarihi eser ele geçirildi. Pazaralık yaptıkları kişilerin polis olduğunu anlayınca kaçmaya kalkışan 2 zanlı emniyetteki sorgu ve işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. Ele geçirilen broşun bugüne kadar Türkiye’de 7-8 kez sahtesinin yakalandığını belirten yetkililer, eserlerin Gümenek’te bulunan Komana Antik Kenti’ne ait olduğunu kaydetti. Yetkililer korumaya alınan eserlerin antik kentte başlatılan kazı çalışmalarına da ışık tutacağını bildirdi.

12 eser daha bulundu

Roma Dönemi’ne ait olduğu tespit edilen elmas ve yakutla süslenmiş kuş figürlü broş müzeye teslim edildi. Operasyonda ayrıca mini el yazması Kur’an, sikke, altın küpe ve yüzük de ele geçirildi.

10.08.2009 Star