Telekom Çalışmasında Tarihi Köprü Ortaya Çıktı

723

telekom-calismasinda-tarihi-kopru-ortaya-ciktiOsmanlı döneminin önemli yerleşim bölgelerinden biri olan ve yapılan arkeolojik kazılarda M.Ö. 3 bin yılından itibaren yerleşime açıldığı belirlenen İnegöl`de tarihi bir köprü bulundu. Önceki gün Türk Telekom tarafından yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan tarihi köprünün Osmanlı döneminde kullanıldığı tahmin ediliyor.

Bir süreden beri Telekom tarafından İnegöl-Bozüyük arası devlet karayolu kenarında telekomünikasyon nakil hatlarını yeraltına alma çalışmaları nedeniyle kazılar yapılıyordu. Önceki gün Emin Petrol önünde iş makinesi ile yapılan kazıda, Osmanlı döneminde kullanıldığı tahmin edilen tarihi köprüye rastlandı. Köprünün giriş kısmının ortaya çıkması ile kazı çalışmalarına ara verildi. Kazı çalışmaları yapanların haber vermesi üzerine Petrol sahibi İbrahim Demir, durumu Jandarma ekiplerine bildirdi. Kazının yapıldığı yere gelen Jandarma ekiplerinin olayla ilgili bilgiler almasının ardından, çalışmalar tarihi köprüye temas etmeden kontrollü bir şekilde devam etti.

Petrol istasyonu sahibi İbrahim Demir, kazı yapılırken tarihi köprüyü fark ettiklerini, çalışmalar sırasında zarar görmemesi için gerekli hassasiyetin gösterildiğini belirterek, İnegöl`ün tarihi geçmişinin bir kez daha gün yüzüne çıktığını söyledi.

10.08.2009 Olay Gazetesi