Kontrolsüz Ören Yerleri Define Avcılarının Tehdidi Altında

979

kontrolsuz-oren-yerleri-define-avcilarinin-tehdidi-altindaMuğla Valisi Ahmet Altıparmak, kontrolsüz ören yerlerinin define avcılarının tehdidi altında olduğunu söyledi.

Vali Özer Türk Salonu’ndaki 1. Muğla Arkeolojik Kazılar ve Yüzey Araştırmaları Sempozyumu’nun açılışında konuşan Ahmet Altıparmak, ilde 200’e yakın antik kent ve ören yeri bulunduğunu, 22’sinin düzenlenmiş ve kontrollü durumda bulunduğunu belirtti.

Kazılar için devlet bütçesinden ayrılan sınırlı ödeneklerin yetersiz kaldığını vurgulayan Altıparmak, heyetlerin iyi ilişkiler kurarak, kazılar için kaynak bulma yoluna gitmesini istedi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Süslü ise bu yıl Muğla’da 12 yerde arkeolojik kazı, 12 yerde yüzey araştırması yapıldığını, bunlar için bütçeden 300 bin lira ayrıldığını ifade ederek yeni ödenek isteneceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından oturumlara geçildi. İlk oturumda söz alan Kaunos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Işık, kazıların bu yılki bölümünde, Demeter tapınağı içinde kutsal sayılan bazı hayvanların kemiklerinin ve çeşitli tarihi parçaların bulunduğunu, ayrıca antik tiyatro girişi yanındaki tarihi çeşmeyle ilgili kalıntıların tamamen ortaya çıkarıldığını dile getirdi.

Prof. Dr. Işık, Dalyan kanalı kenarında yer alan 2 bin 400 yıllık kaya mezarlarının her geçen gün eridiğine dikkat Çekerek, korunması için acilen çalışma yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Muğla’da devam eden arkeolojik kazıların yerli ve yabancı heyet başkanları da kendi kazılarına ait ayrıntıları içeren sunumlar yaparak, çalışmaların ayrıntılarını ve yapılacakları anlattı.

11.08.2009 haberler.com