Sultanhisar İçin NYSA Antik Kenti Önemli

1099

sultanhisar-icin-nysa-antik-kenti-onemliSultanhisar Kaymakamı Orhan Mardinli, Nysa Antik Kenti kazı bölgesinde incelemelerde bulundu.

Mardinli, Nysa kazılarının Sultanhisar ilçesinin turizmi açısından önemli olduğunu, turist sayısının artırılması için tüm kurum ve kuruluşlarla el birliğiyle çalışacaklarını söyledi.

Kazı Heyeti Başkanı Ankara Üniversitesi Dil Ve Tarih Coğrafya Fakültesi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Vedat İdil, bu yılki kazıların 15 Eylül’e kadar yerli ve yabancı ekiplerin katılımıyla süreceğini, çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, TÜBİTAK ve Yaşar Holding tarafından maddi olarak desteklendiğini hatırlattı.

Kazı çalışmalarının bu yıl Agora, meclis binası, Gymnasium, Pluto ve Kore Tapınağı’nda sürdürüleceğini ifade eden Prof. Dr. İdil, antik tiyatroda da ağırlıklı olarak restorasyon çalışması yapılacağını söyledi.

Sultanhisar Belediyesi ile Jantsa A.Ş’nin de katkı sağladığı kazı ve restorasyon çalışmalarında 30 civarında kazı işçisi, Ankara’dan gelen 15 kazı ekibi devam edileceğini belirten Prof. Dr. İdil, ”Benim hedefim büyük. Ama bütçe ve zaman darlığı var” dedi.

Sultanhisar Belediye Başkanı Ertegün Ünal ise turistler açısından alışveriş ve konaklama sorunlarının çözümü konusunda da girişimler yapıldığını, turistlerin video ve fotoğraf çekimi yaptıktan sonra ören yerinden ayrıldıklarını belirterek, ”Oysa burada alış veriş yaparak, kısa sürede de olsa dinlenip soğuk bir şey içebilecekleri alanlar oluşturmayı düşünüyoruz” dedi.

11.08.2009 Denge Gazetesi