Edirne Yeni Saray Kazısı

1037

Edirne Yeni Saray kazı çalışmalarının eylül ayı sonuna kadar devam edeceği bildirildi.

Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi ve Edirne Yeni Saray Kazısı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özer, yaptığı yazılı açıklamada, tam olarak sınırları bilinmeyen Edirne Yeni Sarayı’nın, yayılma alanının, sınırlarının ve burada bulunan kalıntıların konumunu belirlemeye yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Bölgede harita mühendislerinden oluşan ekiple topografik harita çıkarma çalışmasının da yapıldığını ifade eden Özer, açıklamasında şunları bildirdi:

”Edirne Yeni Sarayı’nın gerek Osmanlı gerekse Cumhuriyet dönemlerinde geçirdiği aşamalar, maruz kaldığı uygulamalar, yapım ve onarımına ilişkin bilgi veren belgeler üzerinde kazı ekibinde yer alan uzman tarihçiler, Osmanlı Arşivi’nde çalışmalara başlamış bulunmaktadır. Edirne Yeni Sarayı’nı meydana getiren ancak toprak altında kalmış yapılara ait kalıntıları tespit etmeye yönelik yapılmasını gerekli gördüğümüz jeofizik çalışmalar için hazırlıklar sürdürülmektedir. Yurt içi ve yurt dışındaki kütüphanelerde bulunan ve Edirne Yeni Sarayı hakkında bilgi veren seyahatname, gravür, fotoğraf dokümanlarının tespiti ve temini amacıyla girişimlerimiz başlamış bulunmaktadır.”

-SARAY MUTFAĞI’NDA ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR

Edirne Yeni Sarayı’nın toprak üstünde kalan az sayıdaki yapısından biri olan ve kazı alanında bulunan Saray Mutfakları (Matbah-ı Amire) olarak adlandırılan binada, onaylı proje doğrultusunda Edirne İl Özel İdaresi’nce yapılan ihale sonucunda restorasyona başlandığını anımsatan Özer, restorasyon uygulaması sırasında ortaya çıkan durum nedeniyle yapının çevresinde ve iç mekanlarında ihtiyaç duyulan arkeolojik kazı ve röleve çalışmalarının kazı ekibinin kontrolünde yaklaşık bir aydır devam ettiğini kaydetti.

Edirne Yeni Sarayı’nda yapılan çalışmaları Türkiye’deki kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin desteklemeleri gerektiğini ifade eden Özer, 30 kişilik bilimsel ekibin yanı sıra Trakya Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden 16 öğrenci ve 11 işçi ile yapılan su yılki kazı çalışmalarının eylül ayının son haftasına kadar sürdürmeyi düşündüklerini bildirdi.

-YENİ EDİRNE SARAYI

II. Murat’ın emriyle 1450 yılında Tunca Nehri kenarında yapımına başlanan saray, II. Murat’ın vefatından sonra Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, I. Ahmet, II. Ahmet, Sultan Mustafa, III. Süleyman ve IV. Mehmet (Avcı Mehmet) tarafından yeni yapılar eklenerek genişletildi.

1874 Osmanlı-Rus Savaşı’nda cephanelik olarak kullanılan saray, Edirne’nin istila edileceği düşünülerek, dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa’nın emriyle cephanenin Rusların eline geçmemesi için havaya uçuruldu.

Sarayda 1994 yılında başlayan kazılarda bugüne kadar su kanalları, Balkan Savaşı’ndan kalma mermi kovanları, top gülleleri, Osmanlı ordusunun kullandığı ocak kalıntıları, sikkeler, seramikler ve silah parçaları bulunmuştu.

11.08.2009 Trakya Net Haber