Kastabala Gün Işığına Çıkıyor

976

kastabala-gun-isigina-cikiyorOsmaniye’nin merkeze bağlı Kesmeburun köyü yanında bulunan antik Kastabala Kenti’nde kazı çalışmaları sürüyor. Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Turgut Hacı Zeyrek başkanlığında yürütülen kazının projesini Gaziantep Üniversitesi hazırladı. Projeye Kültür ve Turizm Bakanlığı destek veriyor.

İlk etapta 10 yıllık süreyi kapsayacak projenin kazı çalışmaları kentin giriş kısmında bulunan sütunlu caddenin kazılıp temizlenmesi ve daha sonra da sütunların yerine dikilmesi ile başlayacak. Projenin ikinci etabında ise Tonozlu Yapı kazısı yapılıp, Bedesten’in ortaya çıkarılması planlanıyor. Üçüncü etapta ise kentin tapınak alanının kazısı yapılacak.

Kazı çalışmasını sürdüren Doç Dr. Turgut Hacı Zeyrek, ilk etap çalışmalarının 2009 yılı Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini bildirdi. Hemen yanı başında Bodrum Kale olarak adlandırılan bir de kale bulunan Kastabala Antik Kenti hakkında bilgi veren Zeyrek, “Kastabala, ilk tespitlerimize göre 150 hektarlık alanı kaplıyor. Yaptığımız ilk incelemelerde Tunç, Helenistik, Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait kalıntılar bulduk. kentin girişinde sütunlu cadde bulunuyor. Bu cadde daha sonra Bedesten (çarşı) bölümünden devam edip, Tiyatro bölümüne kadar gidiyor. Ayrıca Tapınak ve Hamam kısımları var. Yani burası çok kapsamlı bir yerleşim yeri. Kent tamamıyla ortaya çıktığında muhteşem bir eser ortaya çıkacak” dedi. Bu arada en çok insan gücüne ihtiyaç duyduklarını da belirten Zeyrek, yetkililerden bu konuda destek beklediklerini bildirdi.

Osmaniye’nin bir kaleler şehri olduğunu belirten Kültür ve Turizm Müdür Vekili Veli Aba ise Kastabala’nın Osmaniye turizmine ve tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Biz daha önce Valilik ile birlikte Osmaniye turizmini canlandırmak için Kaleler Turu düzenlemeyi planlamıştık. Bu tur kapsamında Kastabala Antik Kenti de önemli bir yer alacaktır. Ayrıca Karatepe Arslantaş Açık Hava Müzesi. Kadirli Ala Cami gibi önemli tarihi yerleri de bunun içine kattığımızda Osmaniye turizmi ülkemizde önemli bir yere sahip olacaktır” şeklinde konuştu. Veli Aba, kazı çalışmalarında toplam 50 kişinin görev aldığını ve ilk etapta 210 bin TL. ödenek alındığını söyledi. Aba, Kastabala Antik Kenti’nin Çukurova’nın Efes’i olacağını belirtti.

13.09.2008 Başak Gazetesi