Tabae Antik Kenti Ödenek Bekliyor

774

Denizli ili Kale İlçesi Tabae antik kentindeki 2009 yılı kazı çalışmaları başladı. Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof Dr Bozkurt Ersoy başkanlığında 4 öğretim üyesi, 17 Ege Üniversitesi öğrencisi 32 mahalli çalışanıyla yürütülen çalışmalarda ise ödenek krizine takıldı.

İlimizin en önemli antik kentlerinden birisi olan ve geçtiğimiz yıllarda Ege Üniversitesi tarafından kazı çalışmalarına başlayan Tabae Antik kenti bu yıl İl Özel İdaresi’nin ödenek krizine takıldı. Bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarında Milattan Önce sekiz bin yılına ait eserler bulunmuştur. Tabae antik kentinin yedi medeniyete merkez olduğu bulunan eserlerden anlaşılmıştır.

Halen ayakta olan Cevher paşa camisi Vakıflar genel müdürlüğü ve İl özel idaresi ile restore edilmiş halkın hizmetine sunulmuştur. Merkez çarşı camiye ait temel beden duvarları açığa çıkarılmıştır

İlçedeki kazı çalışmaların ödenek krizinden dolayı sıkıntı içerisinde olduğunu belirten Kale Belediye Başkanı İsmail Yarımca: “İl genel meclisi üyeliği döneminde İl özel idare bütçesinden 50 bin TL kazı çalışmaları için ayrıldığını maalesef ödeneğin iptal edildiğini üzüntü ile öğrendim. Çarşı camiye ait ayakta kalan minare yıkılmak üzeredir. Minare 1867-1868 yıllarında zamanın minare ustası Feyzullah usta tarafından yapılmış Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerindendir. 2009 yılı içerisinde muhakkak Restorasyonunun yapılması gereklidir. Bugünkü şartlarda restorasyonun 2009 yılında il özel idare bütçesinden ayrılan 50bin TL ödeneğin bir an önce aktarılması ile mümkün olacaktır. Kazı çalışmaları tarihi değerlerin yeryüzüne çıkarılması ve tekrar insanlığın hizmetine sunulmasına yardımcı olur” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Halil Pekdemir ve İl Genel Meclisi üyelerinede seslenen Yarımca; “ Uzun yıllar beraber çalıştığım İl genel meclisi başkanı sayın Halil PEKDEMİR ve meclis üyesi arkadaşlarımın tarihi minarenin restorasyon için her türlü fedakarlığı göstereceklerine inancım sonsuzdur. Denizli için Laodikya ne kadar önemli ise tabae antik kenti de o kadar önemlidir. Kaleliler olarak Elli bin liramızı geri istiyoruz” dedi.

12.08.2009 Denizli Haber