Gümüşlük’teki Antik Kentte Tanıtım ve Yağma Kavgası

1208

Bodrum Gümüşlük’teki antik Myndos, tarihçiler, belediye ve Gümüşlük Akademisi Vakfı yöneticilerini birbirine düşürdü. Beldedeki 1. ve 2. derece arkeolojik ve doğal SİT alanlarının 3. dereceye düşürülerek yapılaşmaya açılacağı iddiaları ortalığı karıştırdı.

Bodrum Gümüşlük’te 2005 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla, “Antik Myndos Kenti’ni Kurtarma ve Gün Işığına Çıkarma Projesi” hayata geçirildi. Uludağ Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Kurucu Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin’in başkanlığındaki kazılar sırasında beldedeki 1. ve 2. derece arkeolojik ve doğal SİT alanlarının 3. dereceye düşürülerek yapılaşmaya açılacağı iddiaları ortalığı karıştırdı.

Konserler ve kültür etkinlikleriyle antik kentin yağmalanmasını engellemeye ve korunmasına yönelik kamuoyu oluşturmaya çalışan, arkeolojik SİT alanlarının kamulaştırılması için kampanya başlatan Gümüşlük Akademisi Vakfı Başkanı Yazar Latife Tekin, tarih ve kültüre sahip çıkması karşılığında belediyenin baskı kurmak istediğini, sürekli tehdit edildiğini iddia etti. DP’li Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire’nin görevlilerini göndererek vakıf arazisinde kaçak inşaat araştırması da gerginliği artırdı. Tire’nin, vakfın düzenlediği etkinliklerin duyurulması için gerekli anons ve poster asılmasına izin vermediği belirtildi.

13.08.2009 Hürriyet