Rhodiapolis Antik Kenti’nde Kazı Çalışmaları Sona Erdi

754

rhodiapolis-antik-kentinde-kazi-calismalari-sona-erdiAkdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. İsa Kızgut’un başkanlığını yaptığı çalışmaların bu yılki bölümü, tıp doktoru Herakleitos kompleksi, tapınak, tiyatronun yan tarafı ve akropol kilisesinde yürütüldü.

Yrd. Doç. Dr. Kızgut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentte bu yıl yaklaşık 2 ay süren kazı çalışmalarının sona erdiğini, kazılarda ortaya çıkan bazı eserlerin müze yetkililerine teslim edildiğini söyledi.

Bu yılki kazı çalışmalarının planlandığı gibi yürütüldüğünü ve tamamlandığını belirten Kızgut, şöyle devam etti:

”Kazı çalışmalarımızda beklenenlerin yanı sıra ilginç buluntuları gün yüzüne çıkardık. Bunlar arasında erken dönem bezemeli kap parçaları, topraktan yapma küçük heykel başları ve bronz sikkeler bulunuyor. Kazıların dışında yaptığımız önemli bir iş de yıkılmak üzere olan duvarların restorasyonu ve parçalanmış mozaik zeminlerin konservasyonunun yapılması oldu.

Kazı çalışmalarının bütçesi el verdikçe, ortaya çıkardığımız yapıları ayağa kaldırmak için uğraşacağız. Bunlar için de bazı projeler hazırladık. Opramoas ve yuvarlak tapınağı, önümüzdeki yıl ayağa kaldırmayı ümit ediyoruz.”

Bu yılki kazının çok verimli geçtiğini anlatan Kızgut, kazılarda tanımlaması yapılamayan bazı ek yapıların da ortaya çıktığını, 2010’daki kazılarda bunların tanımlanmasının yapılacağını ümit ettiklerini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Kızgut, gelecek yıllarda daha da ortaya çıkarılacak Rhodiapolis Antik Kenti’nin hem Türk turizmine büyük katkı sağlayacağını hem de tarihi birçok bulguyu ortaya çıkaracağını sözlerine ekledi.

14.08.2009 Haber Antalya