Soli Pompeipolis Antik Kentinin Gizemleri Çözülüyor

946

soli-pompeipolis-antik-kentinin-gizemleri-cozuluyorMersin’in merkez ilçesi Mezitli’de yer alan ve Roma döneminin en önemli liman kentleri arasında gösterilen Soli Pompeipolis antik kentinden 3 ayrı noktadan alınan dolgu parçaları uluslararası laboratuarlarda incelenerek, dönemin beton yapısı hakkında önemli bilgilere ulaşılması hedefleniyor.

Roma Deniz Betonları Araştırmaları Projesi (ROMANCONS) kapsamında bugüne kadar 31 ayrı antik liman kentinden alınan örnekler arasına Soli Pompeipolis antik kentinden alınan dolgular da eklendi. Christopher J. Brandon, Prof. L. Hohlfelder, Prof. John P. Oleson ve Dr. Nicholas K. Rauh’tan oluşan ekip tarafından incelenecek olan toplam 6 ayrı dolgu parçasının, kimyasal ve basınç analizlerinin yanında görsel taramaya da tabi tutulacağı kaydedildi. Söz konusu çalışmalarla Roma dönemi beton yapımıyla ilgili mühendislik bilgilere ulaşılması amaçlanırken, yürütülen çalışmalarla birlikte aynı zamanda da Romalıların beton yapımında kullanmış oldukları kalıplar, karıştırma ve yerleştirme yöntemleri hakkında önemli ipuçlarına ulaşıldığının altı çizildi.

Gelişmeleri değerlendiren Soli Pompeipolis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, ROMANCONS Projesi ile birlikte Soli’deki tarihin gün ışığına çıkartılması noktasında bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarına ayrı bir renk kazandırıldığını söyledi. Prof. Dr. Remzi Yağcı, “Soli Pompeipolis, çok önemli bir liman kenti. Bu kentin yapı harcında kullanılan malzemelerin ne olduğunun net bir şekilde ortaya konulması bizim için önemli. Şu anda uluslararası alanda yapılan çalışmalarla birlikte kentin bir gizemi daha çözülmüş olacak” dedi.

Bugüne kadar antik limanda kullanılması muhtemel ‘Puizzoli harcı’ ile ilgili araştırmalarda bulundukları hatırlatan Yağcı, projeyle birlikte de bu durumun netleşerek, önemli bir bulguya ulaşıldığını anlattı. Uluslararası ölçekte yapılan çalışmaların Soli Pompeipolis antik kentinin tüm dünyada tanınmasına da katkıda bulunacağını dile getiren Yağcı, bunun da hem Mezitli, hem de Mersin için önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

15.08.2009 Adana 5 Ocak Gazetesi