Antik Parion’da Verimli Dönem

1439

Çanakkale’nin Biga ilçesi Kemer Köyü’nde yer alan antik Parion kenti arkeolojik kazılarının bu yılki çalışmaları sona erdi. Kazı başkanlığını Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran’ın yaptığı ve yaklaşık iki ay süren bu yılki çalışmalarda, kentin antik çağdaki durumuna ilişkin önemli bulgular elde edildi.

Bugüne ulaşan kalıntıları, M.Ö. 8. yüzyıla kadar giden, antik çağda üzüm bağları, şarapları ve sikkeleriyle ün salmış bir balıkçı kenti olarak bilinen Parion’da bu yılki kazılar tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 135 bin lira ödenek verdiği kazı çalışmalarına, bölgenin önde gelen sanayi kuruluşlarından İÇDAŞ A.Ş.’de ayni yardımların yanı sıra, 65 bin liralık sponsorluk desteği sağladı. Yaklaşık 60 kişilik bir ekibin gerçekleştirdiği bu yılki çalışmalar antik kentin beş ayrı bölgesinde sürdürüldü. Nekropol çalışmalarında üçü taş sandık mezar (lahit), biri küp olmak üzere kiremit kaplama toplam 20 mezar açılırken, iskelet kalıntılarıyla bunlara ait çok sayıda ölü hediyesi ortaya çıkarıldı.

Parion Kazı Ekibi Başkanı, Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Cevat Başaran, özellikle taş sandık mezarlarda altın taç, eroslu küpe ve yüzüklerin yanı sıra imitaston taçlar da bulunduğunu belirterek, “Diğer mezar hediyeleri arasında pişmiş toprak ve cam gözyaşı şişeleri, içki kapları, pişmiş toprak kandiller, demir strigilisler (spor sonrası ter temizleme aleti) pişmiş toprak insan ve hayvan figürinleri, sikkeler ve bronz aynalar bulunuyor” dedi.

16.08.2009 Hürriyet