Samal Krallığı’nın İzleri Aranıyor

1892

samal-kralliginin-izleri-araniyorProf. Dr. David Scholen ve ekibi tarafından yürütülen kazıda, Samal Krallığı’nın kültürüne ilişkin bilgiler elde edileceği bildirildi.

Gaziantep’teki tarihi yerleşim yerlerinden Zincirli Höyük’te, Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. David Scholen ve ekibi tarafından yürütülen kazıda, Samal Krallığı’nın kültürüne ilişkin bilgiler elde edileceği bildirildi.

Prof. Dr. Scholen, höyükteki kazıya 2006 yılında başladıklarını ve bu yıl çalışmanın dördüncü etabını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kazının uzman ve öğrencilerden oluşan 25 kişilik ekip tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Scholen, ”Kazımızla, Samal Krallığı’nın kültürüne ilişkin bilimsel bilgiler elde edeceğiz, Gaziantep’e yeni bir turizm alanı kazandıracağız” dedi.

M.Ö. 2500 yılından bu yana yerleşim yeri olduğuna ilişkin bilgilere ve bulgulara ulaşılan, Geç Hitit Devletleri adı altında toplanan kent krallıklarından biri olan Samal Krallığı’nın merkezi olduğu ifade edilen höyükte 10 yıl süreyle kazı yapmayı planladıklarını belirten Prof. Dr. Scholen, şöyle konuştu:

”Höyükte ilk kazımızı 2006 yılında yaptık ve 5 hafta sürdü. 2007 yılındaki kazılarımızda 45 kişi görev aldı. Alman ve Amerikalı akademisyenlerin yanı sıra birçok ülkedeki üniversitelerden doktora öğrencilerinin katıldığı kazı, 7 hafta sürdü. Höyükte geçen yılki çalışmamızla da 150 metrekarelik bir alan açtık. Bu yıl bu alanlardaki yapı kalıntılarını ayrıntılarıyla ortaya çıkarmak için hassas bir çalışma yürüttük.”

Prof. Dr. Scholen, Zincirli Höyük’te gerçekleştirdikleri kazının 4. etabını 22 Ağustosta tamamlayacaklarını bildirdi.

Zincirli Höyük, Gaziantep’in İslahiye ilçesine bağlı Zincirli köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

Höyükte gerçekleştirilen kazılarda gün ışığına çıkarılan eserler, Gaziantep Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.

16.08.2009 Telgraf Gazetesi