Sabuniye’de Kazı Başladı

1954

SABUNIYE'DEKI KAZI CALISMALARIHatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Sutaşı beldesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) işbirliğinde yürütülen Sabuniye Höyüğü’nde kazı çalışmalarının bu yılki bölümü başladı.

MKÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Kazı Ekibi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Pamir, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen kazıların, iki aşamada sürdürüldüğünü söyledi. Höyükte 1937 yıllında yapılan yüzey araştırmalarında bir ticaret merkezi olduğunu tespit ettiklerini ve geçen yıl kazı çalışmasını başlattıklarını ifade eden Pamir, şöyle devam etti: “Kazılarımızda elde ettiğimiz bulgulardan tunç çağında buranın önemli bir liman kenti olduğunu tespit ettik. Geçtiğimiz yıl yaptığımız çalışmalarda genç tunç çağına ait silindir mühre ulaştık. Ayrıca, tunç çağında Doğu Akdeniz’in en önemli ticaret merkezlerinden biri olan höyükte, Mısır ve Miken uygarlığına ait buluntular çıkardık. Kazı alanımızı bu yıl daha da geniş bir alanda devam ettiriyoruz. Şuan iki ve önümüzdeki günlerde açacağımız üçüncü bir açmada çalışmayı biraz daha genişleterek, döneminde önemli bir liman kenti olan doğal kayaç üzerinde yer alan höyükten önemli buluntulara ulaşacağımızı düşünüyoruz.”

Kazı çalışmalarına 16’sı bilim insanı olmak üzere yaklaşık 30 kişinin katıldığını belirten Pamir, “Döneminde Doğu Akdeniz’in önemli ticaret, kültür ve liman kenti olan Sabuniye Höyüğü’nde yapacağımız çalışmalardan elde edeceğimiz bulguların tarihe ışık tutacağına inanıyoruz” diye konuştu. Ekiplerinde Japonya’dan da bilim adamlarının bulunduğunu söyleyen Pamir, bu sezon kazılarında önemli bulgular elde etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

“HER KARIŞINDA TARİH VAR”

Sabuniye Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarına katılan Japonya Cyber Üniversitesi Öğretim Görevlisi Shin Nishiyaya, yıllardır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ın “her karış toprağının tarih dolu olduğunu” söyledi. Hatay’ın farklı yerlerinde yapılan kazı çalışmalarına da katıldığını belirten Shin Nishiyaya, Sabuniye Höyüğü’ndeki kazıların ticaret merkezi olması nedeniyle uzun yıllar devam edebileceğini sözlerine ekledi.

18.08.2009 Doğu Akdenizden