Yer Darlığı Nedeniyle Tarihi Eserler Depolarda Tutuluyor

1011

Kırklareli’nin tarihi eserlerinin ve kültürel varlıklarının tanıtımında sıkıntı yaşandığı bildirildi.

Kırklareli’nde Cumhuriyetin ilk yıllarında Belediye Başkanlığı binası olarak hizmet veren 1894 yapımı tarihi Kırklareli Müzesi’nde kayıtlı 5 bin 337 tarihi eser bulunmasına rağmen, binanın yetersizliği nedeniyle bunlardan ancak 605’i sergilenebiliyor.

Kırklareli Müze Müdürü İrfan Candar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırklareli’ne yeterli bir müze binası yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Müzede sergilenenlerin, arkeolojik, etnografik ve sikkelerle benzeri eserlerden oluştuğunu ifade eden Candar, müzede halen kayıtlı bulunan 2 bin 525 sikkeden 72’sinin, 2 bin 157 olan arkeolojik eserden 323’ünün ve 655 olan etnografik eserden de ancak 210’unun teşhir edilebildiğini kaydetti. Candar, diğerlerinin ise depolarda bekletildiğini belirtti.

Müzede yer alan eserlerin çoğunun, Kırklareli ve çevre ilçelerdeki kazılardan elde edildiğini ve nadir eserler arasında yer aldığını vurgulayan Candar, şunları söyledi:

”Müzemizdeki eserlerin önemli bölümü Neolotik, Kalkolotik, Prehistorik döneme aittir. Dolayısıyla bunların tarihi M.Ö. 5 bin 800 ile 6 bin 800’e kadar inebiliyor. Bilindiği gibi bu dönemde demir, bakır, seramik ve cam gibi materyaller kullanılmıyor. İnsanlar o dönemde henüz madenle tanışmadığı için eserler, toprak, taş, kemik ve ağaçtan oluşuyor.

Müzemizde ayrıca, Roma dönemine ait çok değerli mermer heykel, sütun ve lahitler var. Bunlar da genellikle M.S II. yüzyıla ait eserler. Örneğin, müze bahçemizde yer alan bir lahit ilgi çekici. Babaeski’nin Alpullu beldesi yakınlarındaki Düğüncülü köyündeki bir tümülüsten çıkarılan bu lahit, M.S. II. yüzyılın ortalarına, ismini belirleyemediğimiz bir kral veya komutana ait. Bu lahitten çıkan iskeletin orjinaline uygun bir benzerini müzemizde sergiliyoruz.

Roma dönemi öncesine ve sonrasına ait eserler bakımından Vize ilçesi oldukça zengin. Çünkü Vize, Traklara başkentlik yapmış bir yerleşim birimi. Trakya’da başkentlik yapan iki önemli şehir var. Bunlardan ilki Vize diğeri de Osmanlı’nın başkenti olan Edirne”

Kırklareli müzesinde ilgi çeken bir başka eserin de Pınarhisar ilçesine bağlı Poyralı köyünde, bir çiftçinin tarlasında çift sürerken bulduğu erzak küpü olduğunu belirten Candar, küpün çiftçi tarafından müzeye bağışlandığını kaydetti. Candar, ayrıca Vize ilçesi ile İğneada beldesinde Osmanlı ve Rus yapımı iki topunda koruma altına alındığını bildirdi.

Müze müdürü Candar, Kırklareli’nin düşman işgalinden kurtuluşunda önemli görevler üstlenen bazı komutanların da özel silah ve eşyalarının da sergilendiğini kaydetti.

20.08.2009 Zaman